U ZOO vrtu Grada Zagreba održana je prezentacija nove slikovnice Hrvatskih voda pod nazivom „MAUREMISI: Dižemo glas za kornjačin spas!“ koja je izdana u okviru projekta „LIFE for Mauremys“ u cilju podizanja svijesti o zaštiti riječne kornjače i njezinih staništa na području Dubrovačko- neretvanske županije.
Promociji slikovnice nazočili su zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda Valentin Dujmović, ravnateljica JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko - neretvanske županije Marijana Miljas Đuračić te domaćin, ravnatelj ZOO vrta Grada Zagreba Ivan Cizelj, kao i tridesetak učenika trećih do petih razreda OŠ Jure Kaštelana s učiteljicom Marinom Lucin i predagoginjom Zdravkom Ciglenečki. Nakon znimljive prezentacije slikovnice koju je održala Marija Vizner iz Hrvatskih voda, stručnjaci ZOO vrta Ivana i Matej upoznali su učenike s riječnom kornjačom, uzgojenim programom te pojasnili osnovne razloge njezine ugroze u prirodi te potrebne životne uvjete za stabilnost populacije u staništima. Učenici su pokazali zaista vrlo veliko znanje i zanimanje za kornjače te su postavljali brojna pitanja. Razveselili su se slikovnicama i prigodnim poklonima, a „jaja“ od marcipana zasladila su kraj ovoga druženja. Na putu do autobusa prošetali su ZOO vrtom te se upoznali s prostorom na kojem će se u prolježće dovršiti nastamba riječnih kornjača. Riječne kornjače se tako ne štite samo u Dubrovačko-neretvanskoj županiji već i u Zagrebu!
Edukacija najmlađih osobito je važna, jer opstanak ove ugrožene vrste ovisi i o čovjeku, koji je ujedno i jedna od glavnih ugroza za ovu vrstu kornjače, koja svoja jaja polaže često uz poljoprivredna zemljišta (vrtove), stradava u vršama ribolovaca ili na cestama, unesene invazivne strane vrste su joj prijetnja, a kakvoća voda i staništa (lokve/kanali) su pod direktnim utjecajem čovjeka. Stoga je izdana i prigodna slikovnica u cilju edukacije najmlađih i podizanja svijesti šire javnosti o zaštiti riječne kornjače kao krovne vrste za zdrava mediteranska slatkovodna staništa.
Ilustracije slikovnice izradila je Andrijana Rico. Sinopsis i tekst je napisala Marija Vizner. U Stručnom odboru bili su: Ana Štih Koren i Anja Neduk (Udruga Hyla), Đorđa Medić, Hrvoje Herceg, Ivana Čagalj, Marija Šikoronja i Marija Vizner (Hrvatske vode) te Petra Sisan (JU za zaštitu prirode DNŽ). Sinopsis slikovnice donosi zanimljivu i poučnu priču u kojoj maskota Hrvatskih voda, riječna kornjača Hrvoje, svojim prijateljicama Emi i Neri prenosi legendu iz prošlosti o ljubavnom paru riječnih kornjača, Mari i Maroju, koji spašavaju zapuštenu lokvu od propasti. Igrom slučaja, kameni cvjetić od ružičastog kvarca povezuje ljude i kornjače, njihove ljubavne priče koje pokreću djecu i cijelu zajednicu na obnovu zapuštene lokve, spas riječnih kornjača i svih njezinih stanovnika. Tko su MAUREMISI i kako su pomogli u obnovi lokve? Je li ova legenda samo mit ili stvarna priča? Postoji li kvarcni ružičasti cvjetić? Odgovore na ova pitanja i rasplet ove zanimljive priče čitatelji će doznati iz slikovnice u kojoj poruke šalje i sam Hrvoje. Kako? Putem besplatne aplikacije i 3D animacija Hrvoje oživljava na mobitelu čitatelja, šeta slikovnicom i šalje važne poruke o ciklusu kornjača, ugrozama i načinima zaštite staništa i jedinki riječne kornjače. U džepu korica svake slikovnice nalazi se i mali poster s naljepnicama putem kojih svatko može Promijeniti sliku lokve te razmisliti na koje načine može pomoći riječnim kornjačama i u stvarnosti. Baš poput Mauremisa! Glavna poruka slikovnice: „MALE PROMJENE ponašanja ljudi donose VELIKE KORISTI riječnim kornjačama“ nalazi se i na velikom posteru koji nudi rješenja i 3D animaciju te može biti dostupan većem broju djece u holu škole ili nekom drugom istaknutom mjestu.
„Projekt ima za cilj obnovu staništa i jačanje populacije ove ugrožene vrste, koja obitava samo na području Dubrovačko-neretvanske županijie i koja se suočava s brojnim prijetnjama, od invazivnih stranih vrsta do degradacije staništa. Aktivnostima na četiri ključna Natura 2000 područja – Stonsko polje, Majkovi, Prljevići i Konavle – želimo stvoriti održive uvjete za riječnu kornjaču, uključujući i program uzgoja mladunaca u zoološkom vrtu, koji će biti pušteni u obnovljenu lokvu na području Stonskog polja. Projekt LIFE for Mauremys ne samo da doprinosi očuvanju naše biološke baštine, već i jačanju ekologije cijelog ovog područja. S ponosom nastavljamo našu misiju zaštite prirode i poticanja održivih praksi, kao i suradnje s našim partnerima na ovom izuzetno važnom projektu“, rekao je tom prilikom zamjenik generalnog direktora Valentin Dujmović.
Kroz primjer riječne kornjače i projekt koji je povezao institucije, šalje se poruka javnosti kako je u suradnji i zajedništvu moguće pomoći riječnoj kornjači, ali i ostalim ugroženim vrstama kojima i male promjene čovjekovog odnosa prema okolišu mogu značiti opstanak u ovim vremenima kada klimatske promjene donose nove izazove i poteškoće u preživljavanju.
Više o projektu na:
https://life4mauremys.agr.hr/
https://voda.hr/hr/projekt/life-mauremys