- Odaberite područje
Trajanje projekta: 2022. – 2026.
Ukupna vrijednost projekta: 2.131.407,11 EUR
Sufinanciranje EU LIFE program (60%): 1.278.844,26 EUR
Sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost: 267.731,00 EUR
NAZIV PROJEKTA
Riječna kornjača - očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji
(Mauremys rivulata - conservation of the umbrella species of the Mediterranean wetlands in Dubrovnik Neretva County)
Broj projekta: 101071737
Akronim projekta: LIFE21-NAT-HR-LIFE for Mauremys
PROJEKTNI PARTNERI
U projektu sudjeluju slijedeći partneri:
- Glavni koordinator projekta – Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (FAZ)
- Projektni partner 1 – Ustanova Zoološki vrt Grada Zagreba (ZOO-Zg)
- Projektni partner 2 – Hrvatske vode (HV)
- Projektni partner 3 – Udruga Hyla (HYLA)
- Projektni partner 4 – Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko - neretvanske županije (DUNEZ)
OPIS PROJEKTA
Aktivnosti projekta usredotočene su na Dubrovačko-neretvansku županiju, odnosno pet NATURA 2000 zaštićenih područja u kojima obitava ciljna vrsta, riječna kornjača (Mauremys rivulata), često na visokokvalitetnim poljoprivrednim zemljištima kao što su Stonsko i Konavosko polje, te delta rijeke Neretve. Riječna kornjača spada među najugroženije gmazove u ovom dijelu Europe. U Hrvatskoj je strogo zaštićena vrsta, rasprostranjena na južnom dijelu zemlje gdje obitavaju njezine četiri izolirane populacije koje predstavljaju sjeverozapadni rub areala vrste. Iako riječna kornjača nastanjuje širok raspon slatkovodnih staništa, nedavnim je istraživanjima zabilježen drastičan pad brojnosti populacija u usporedbi s podacima iz 80-ih godina prošlog stoljeća.
U sklopu projekta LIFE for Mauremys poboljšat će se kvaliteta staništa riječne kornjače na lokacijama: delta Neretve, Gornji Majkovi, selo Prljevići, Konavosko polje te jugoistočni dio poluotoka Pelješca, tj. Stonsko polje. Najkritičnija je populacija riječne kornjače u Stonskom polju, pa će se ona pokušati ojačati.
Projekt se bavi suživotom održive poljoprivrede i bioraznolikosti te uključuje obnovu staništa riječne kornjače, konzervacijski uzgoj ugrožene riječne kornjače, uklanjanje invazivnih vrsta životinja i biljaka koje narušavaju ekološku ravnotežu i uvođenje upravljanja vrstom i NATURA 2000 područjima u skladu s potrebama vrste.
SPECIFIČNI CILJEVI PROJEKTA
- Obnova staništa i ublažavanje izravnih prijetnji za hrvatsku populaciju riječne kornjače na četiri područja Natura 2000 mreže – Tijekom projekta potpuno će se obnoviti tri degradirane lokve s pripadajućim kanalima uz kontrolu sukcesije i poboljšanjem staništa postavljanjem sunčališta. Iz staništa riječne kornjače uklanjat će se invazivne strane biljne i životinjske vrste, gnjezdilišta će se osiguravati od predatora, razvit će se novi tipovi mreža kako bi se smanjila smrtnost riječne kornjače prilikom usputnog lova, a u suradnji sa zemljoposjednicima reducirat će se invazivna poljoprivredna praksa. Kroz ovu aktivnost razvit će se i Smjernice za obnovu i upravljanje mediteranskim slatkovodnim staništima i gnjezdilištima te Smjernice za „turtle friendly“ poljoprivrednu praksu za vlasnike zemljišta.
- Obnova populacije riječne kornjače u Hrvatskoj ex-situ uzgojem – U Zoološkom vrtu Grada Zagreba uspostavit će se i provoditi ex-situ uzgojni program. Za uzgoj riječnih kornjača u Zoološkom vrtu će se izgraditi i urediti poseban prostor te napraviti potrebni protokoli. Mladunci, izleženi u Zagrebu, bit će pušteni u obnovljeno i osigurano stanište riječne kornjače u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Ukupno je predviđeno da se u prirodu pusti 40 mladunaca. Uz ostale projektne aktivnosti u kojima će sudjelovati na terenu, Zoološki će vrt biti zadužen za organizaciju volontera te izradu animiranog filma o važnosti očuvanja riječne kornjače.
- Podizanje svijesti javnosti o zaštiti riječne kornjače kao krovne vrste za mediteranska slatkovodna staništa – Kroz radionice, seminare, edukacijske turističke i volonterske programe radit će se na podizanju svijesti javnosti o važnosti riječne kornjače kao krovne vrste za zdrava mediteranska močvarna staništa. Radit će se sa školama, turističkim sektorom, lokalnim proizvođačima hrane, mrežama volontera, medijima i zemljoposjednicima.
PROVEDBA PROJEKTA PREMA RADNIM PAKETIMA I OČEKIVANI REZULTATI PROJEKTA
NOVOSTI i DOGAĐANJA