23.03.2021
U Trakošćanu potpisano 17 ugovora za sanaciju klizišta te ugovor za radove na isušivanju Trakošćanskog jezera

U Trakošćanu su danas svečano uručeni Ugovor o javnoj nabavi radova na čišćenju akumulacijskog jezera Trakošćan od nataloženog sedimenta te 17 Ugovora o sufinanciranju građenja sustavnih građevina za sanaciju klizišta na području Varaždinske županije. Potpisnicima su ugovore svečano uručili predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, a među potpisnicima Ugovora bili su župan Varaždinske županije Radimir Čačić, predstavnici jedinica lokalne samouprave te predstavnica izvođača radova za izmuljenje Trakošćanskog jezera.

Ugovori za sanaciju klizišta

Klizišta su učestala prirodna katastrofa u Hrvatskoj uzrokovana oborinama i potresima. Vlada Republike Hrvatske prepoznala je problem klizišta te su izmjenama i dopunama Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva stvoreni preduvjeti za trajno osiguravanje sredstava za sanaciju šteta od klizišta. U 2021. godini, Hrvatske vode zaprimile su i odradile zahtjeve za sufinanciranjem sanacije 97 klizišta u iznosu od 35 milijuna kuna.

„Projekt sanacije klizišta je posebno bitan jer klizišta su posljednjih nekoliko godina bila dosta aktivna u mnogim dijelovima Hrvatske. Dobro je da će ovi ugovori sredstvima koja su planirana omogućiti sanaciju klizišta u ovoj županiji, što je dio šireg napora Hrvatskih voda. Ukupno će se sanirati stotinjak klizišta diljem Hrvatske i mislim da na taj način pomažete sigurnost naših građana u različitim dijelovima Hrvatske i županije. To spada u naš nacionalni projekt da se u Hrvatskoj sanira 100 klizišta u iznosu od 35 milijuna kuna što je važno za sigurnost naših građana, posebice uz prometnice. Proteklih je godina Vlada posvetila puno pozornosti sjeveru Hrvatske kroz brojne projekte i sve sektore“, istaknuo je predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.

U Varaždinskoj županiji, program sufinanciranja klizišta provodi se od 2019. godine te je u protekle 2 godine sanirano 25 klizišta ukupne vrijednosti 19,3 milijuna kuna, od čega su Hrvatske vode uložile 13,7 milijuna kuna. U 2021. godini, Hrvatske vode osigurale su 8,3 milijuna kuna od ukupnih 11,8 milijuna kuna i ta se sredstva planiraju ugovoriti kroz oko 40 ugovora, od kojih je 5 već ranije potpisano. Danas je potpisano 17 ugovora za sufinanciranje sanacije klizišta, i to 11 ugovora s jedinicama lokalne samouprave i 6 ugovora s Varaždinskom županijom. Hrvatske vode sufinanciraju dio u vrijednosti od 6,9 milijuna kuna.

Isušivanje Trakošćanskog jezera

Danas je potpisan i Ugovor za čišćenje akumulacijskog jezera Trakošćan od nataloženog sedimenta.

U prvoj polovici travnja započet će se s ispuštanjem vode iz jezera Trakošćan. Radi se o projektu kojim će se nakon više od 70 godina očistiti jezero kojem prijeti da će se pretvoriti u močvaru. Hrvatske vode će u dogovoru i koordinaciji s izvođačem izvršiti ispuštanje vode iz jezera i po završetku radova obaviti ponovno punjenje. Projekt je vrijedan 14,6 milijuna kuna koje su osigurale Hrvatske vode iz vlastitih sredstava, a radi se s ciljem poboljšanja kvalitete vode i zaštite biljnih i životinjskih vrsta. Planirani rok izvršenja radova je godinu dana, kada se očekuje ponovno punjenje jezera svježom vodom.

„Svi se veselimo ovom vrlo lijepom činu, našem odnosu prema nacionalnoj baštini i prema dvorcu Trakošćan koji za nasljeđe ima veliku vrijednost, a isto tako i za Republiku Hrvatsku. Napravili smo jedan iskorak i vjerujem da ćemo dodatno doprinijeti prepoznatljivosti, uređenosti i održivosti ovoga područja. Prethodno smo uredili ustavu, sada ćemo riješiti izmuljivanje jezera tako da imamo ulaganja dvadesetak milijuna kuna“, rekao je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.

Trakošćansko jezero rasprostire se na 17 hektara i ukupne je zapremnine 400 tisuća kubika, a procjenjuje se da će biti potrebno izvaditi 200 tisuća kubnih metara mulja. Ispuštanje vode trajat će otprilike dva mjeseca. Prilikom ispuštanja, bogat riblji fond bit će smješten u ribnjake u blizini Bjelovara. Nakon pražnjenja jezera, pristupit će se izradi odvodnih kanala po dnu jezera za ocjeđivanje i sušenje, a nakon toga će se pripremiti i transportni put po isušenom jezeru i građevinskom mehanizacijom će se utovarivati i transportirati sediment na privremenu deponiju udaljenu 1,5 kilometara od jezera, na poljima oko Bednje. Jedini dio jezera koji neće biti ispražnjen je zapadni dio koji je pod posebnom zaštitom, a obuhvaća otprilike 20 % od ukupne površine i na njemu će izvođač radova postaviti posebne zapornice kako ne bi došlo do ugrožavanja biljnih i životinjskih vrsta.