22.03.2021
Svjetski dan voda obilježen puštanjem u rad postrojenja kojim se rješava problem arsena u vodi na području Osijeka

Svjetski dan voda obilježen je u Osijeku otvorenjem postrojenja za dvostupanjsku filtraciju na objektu postojećeg pogona za proizvodnju vode za ljudsku potrošnju grada Osijeka, a kojim se rješava problem arsena u vodi. Otvorenju su nazočili ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić, ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak, župan Osječko - baranjske županije Ivan Anušić, zamjenica gradonačenika grada Osijeka Žana Gamoš, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković i direktor Vodovoda Osijek Željko Mandić.

„Puštanjem u rad ovog postrojenja dokazujemo da nam je zdravlje stanovništva na prvom mjestu te da u skladu s motom ovogodišnjeg Svjetskog dana voda „Cijenite vodu“ i mi cijenimo naše izvore vode kao najveće vrednote i prirodno bogatstvo bez kojih se ne može zamisliti život i razvoj naše domovine“, rekao je ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić dodavši kako ovaj projekt dokazuje da je ponekad potrebna pomoć tehnologije kako bi voda zahvaćena iz prirodnih ležišta bila u potpunosti sigurna za zdravlje naših građana. 

Ministar je naglasio kako je riječ o velikom napretku u ispunjenju najstrožih kriterija zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju.

Investicija „Dogradnja postojećeg pogona za proizvodnju pitke vode grada Osijeka sustavom dvostupanjske filtracije“ jedan je od 6 ugovora u okviru EU projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Osijeka“ koji je ukupno vrijedan 250.849.670 kuna, a sufinanciran je bespovratnim EU sredstvima u iznosu od 146.679.832 kuna dok je vrijednost samog postrojenja preko 70 milijuna kuna.

Kad je riječ o vodno - komunalnim projektima, ministrica Tramišak pohvalila je suradnju s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja naglasivši: „Ministarstvo zajedno s nama na kvalitetan način koristi sredstva dostupna iz fondova Europske unije kako bismo dostupnost pitke vode osigurali diljem Republike Hrvatske. Konkretno na području Osječko-baranjske županije provode se projekti u vrijednosti gotovo 4 milijarde kuna koji se sufinanciraju iz fondova Europske unije, a imamo i najave novih projekata,“ istaknula je ministrica Tramišak.

Neobrađena podzemna voda s crpilišta „Vinogradi“, kojom se snabdijeva grad Osijek sadrži veće koncentracije željeza, mangana, amonijaka i arsena koje prelaze maksimalne koncentracije dopuštene važećim zakonima i propisima, između ostalog i Direktivom EU o kvaliteti vode namijenjene za ljudsku potrošnju. Prisutnost arsena u Istočnoj Slavoniji nije rezultat onečišćenja uslijed ljudskog djelovanja, već je rezultat utjecaja sastava stijena s kojima voda dolazi u kontakt u vodonosniku. Cilj i zahtjev dogradnje bio je dovesti arsen u prerađenoj vodi na razinu nižu od 10 µg/L te se zbog toga kao tehnološko rješenje odabrala primjena dvostupanjske adsorpcije i filtracije te ozonizacija vode.

„Ono što Osječko-baranjska županija želi i hoće to se upravo sada događa. To su investicije, to su obnove, to su novi infrastrukturni projekti i objekti, a ovaj definitivno ima veliku vrijednost, ponajviše za sve korisnike Vodovoda Osijek, a to je zdravlje i zdravija, čistija i kvalitetnija voda bez arsena i na neki način i sustav koji opslužuje ne samo grad Osijek već i okolne općine“, rekao je župan Osječko – baranjske županije Ivan Anušić.

Ovim tehnološkim rješenjem, koje će u tehnološkom smislu prethoditi postupku prerade vode u postojećem pogonu za proizvodnju vode za ljudsku potrošnju, uz korekciju pH vode, postizat će se koncentracija arsena ispod 6 µg/L, čime je itekako zadovoljena propisana kvaliteta vode za ljudsku potrošnju sukladno i standardima Europske unije. Projekt je vrijedan preko 70 milijuna kuna.

„U ovo doba pandemije ovo je najljepši mogući način obilježavanja Svjetskog dana voda, da ga proslavimo radno i uputimo poruku da brinemo o kvaliteti vode za ljudsku potrošnju i da zajedno napredujemo. Ono što je najbitnije i što promovira naše vodno gospodarstvo i održivi razvoj, a to je štititi vodne resurse, a ujedno na taj način štitimo i zdravlje naših ljudi“, istaknuo je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković te naglasio kako se radi i na drugim projektima na području Slavonije kojima bi se i na ostalim područjima uspješno smanjila količina arsena u vodi za ljudsku potrošnju.

Ovogodišnji Svjetski dan voda obilježava se pod sloganom „Cijenite vodu“, a potiče nas na promišljanje o vrijednosti vode i poziva da razmislimo o tome što voda znači nama kako bismo sveobuhvatno mogli razumjeti višedimenzionalnu vrijednost vode i kako bismo, u konačnici, mogli zaštititi ovaj vrijedni resurs u korist svih nas. Na konferenciji Ujedinjenih naroda u Rio de Janeiru u prosincu 1993. godine, 22. ožujka proglašen je Danom voda i već se 28 godina zaredom na taj datum obilježava Svjetski dan voda s ciljem podizanja svijesti o vrijednosti vode i globalnoj krizi vodnih resursa.

Zbog ekonomskog razvoja i rastuće globalne populacije, sve je veća potražnja za vodom i ovaj se vrijedni prirodni resurs sve više iskorištava. Klimatske promjene također čine vodu i vodne resurse nestabilnijima i pridonose zagađenju. Način na koji vrednujemo i cijenimo vodu, određuje i način upravljanja vodom. Ona ima ogromnu i složenu vrijednost za naša kućanstva, kulturu, zdravstvo, obrazovanje, ekonomiju i integritet našeg prirodnog okoliša. Ako previdimo bilo koju od ovih vrijednosti, riskiramo loše upravljati ovim nezamjenjivim resursom.