27.11.2024
Radovi na restauraciji rukavca „Otok Virje“ u sklopu EU projekta „Drava Life“

Hrvatske vode, Vodnogospodarski odjel za Muru i gornju Dravu, u ulozi vodećeg partnera i nositelja zahvata provode EU projekt naziva „Drava Life – Integrated River Management“. Ovaj LIFE projekt ima za cilj primjerima restauracije duž hrvatskog toka rijeke Drave potaknuti prakse nekonvencionalne, inovativne, suvremene i održive prakse integriranog upravljanja nizinskim rijekama u Hrvatskoj i regiji. Cilj projekta je postići poboljšanje ekološkog i morfološkog stanja rijeke Drave u Hrvatskoj na ukupno 8 lokacija u 5 županija međusobnom međunarodnom i nacionalnom suradnjom svih dionika riječnog prostora.

U sklopu projekta predviđena je razrada i implementacija preko 40 konkretnih aktivnosti. Jedna od aktualnih aktivnosti je restauracija rukavca duljine 1,35 kilometara i djelomična razgradnja postojeće obaloutvrde na desnoobalnoj inundaciji rijeke Drave od riječnog kilometra 312 do 314 u naselju Otok Virje, na području općine Cestica u Varaždinskoj županiji.

Glavna svrha ovog zahvata je dovođenje vode u rukavac kod manjih protoka rijeke te poticanje morfološke i biološke dinamike u rukavcu i u glavnom koritu Drave, ostavljajući tako mogućnost stvaranja novih staništa za ptice na strmim obalama i sprudovima koji će se formirati između rukavca i glavnog korita.

Rukavac „Otok Virje“ nalazi se na području rijeke Drave uzvodno od akumulacijskog jezera HE Varaždin - Ormoško jezero i cestovnog mosta Otok Virje – Ormož. Rukavac Drave u sadašnjem stanju sa svoje uzvodne strane nije spojen s rijekom, već voda u njega povremeno ulazi s nizvodne strane. Područje obuhvata je uglavnom obraslo visokom vegetacijom, sa širim potezima šumskih površina uz sam tok rijeke Drave.

Rukavac je projektiran na 95%-tno trajanje vodostaja Drave, a protočnost će ovisiti o operativnom radu HE Formin u Sloveniji i HE Varaždin u Hrvatskoj. Nagibi pokosa rukavca iznose 1:2 i 1:4, širina dna novoizvedenog korita je do 11 m, a količina iskopa procjenjuje se na oko 65.000 m3. S obnovom rukavca smanjiti će se pritisak matice Drave na lijevu obalu kod Ormoža, a i povećati će se protočni kapacitet kod pojave poplava i podignuti razine podzemnih voda u poplavnim šumama.

Trenutno je prokopano oko 600 metara novog korita rukavca, utvrđuju se pristupni putevi iskopanim materijalom te se uklanja vegetacija s trase rukavca, a nedavno je započelo i uklanjanje postojeće obaloutvrde u duljini od 300 metara. Kamenje iz obaloutvrde će se koristiti za fiksiranje i zaštitu ulaza u rukavac. Do travnja, odnosno do kraja izvođenja radova se, ovisno o vremenskim uvjetima na terenu, planira izgraditi i biološka vodogradnja u konkavi rukavca za zaštitu od ubrzane erozije.