Izvanredne mjere: Kupa – Selo Kupa; Karlovac
Redovne mjere: Korana - Karlovac; Kupa - Hrvatsko; Plitvica - Krkanec; Sava - Preljev Jankomir; Sutla - Zelenjak
Pripremno stanje: Bregana - Koretići; Drava - Osijek; Dunav - Batina, Aljmaš, Dalj; Gornja Dobra - Turkovići; Korana - Veljun; Krapina - Kupljenovo; Kupa - Zapeć, Jamnička Kiselica; Kupčina - Lazina brana; Lonja - Lonjica most; Mala Neretva - Opuzen ustava nizv.; Mura - Mursko Središće; Sava - Drenje Brdovečko, Podsused, Zagreb, Rugvica, Ustava Prevlaka, Dubrovčak; Sivornica - Gornja Šumetlica; Sunja - Sunja; Una - Hrvatska Kostajnica; Zelina - Božjakovina; Črnec - Ustava Črnec; OK Kupa-Kupa - Mahično, Donja Kupčina; Sabirni kanal AC ZG-RI - Lazina
Sava
Trenutačno, vodostaj Save u Zagrebu, petak 4.10.2024. u 10:00 sati iznosi +342 cm s tendencijom blagog porasta. Očekivani maksimalni vodostaj Save u Zagrebu danas tijekom dana malo iznad razine od +350 cm, odnosno još uvijek niže od razine za uspostavu redovnih mjera obrane od poplava (R.O. >+370 cm).
Od jučer poslijepodne, četvrtak, 3.10.2024. otvorena je ustava Prevlaka putem koje se dio velikih voda rijeke Save upušta u retenciju Lonjsko polje radi snižavanja vodostaja rijeke Save na području nizvodno od grada Zagreba, odnosno sve do Siska i Jasenovca.
Pri ovim vodostajima ne očekuju se nikakve ugroze od poplava duž toka rijeke Save.
Kupa
U gornjem toku rijeke Kupe (Hrvatsko, Selo Kupa) vodostaji su opali za pola metra i situacija se polagano stabilizira na terenu.
Danas ujutro, petak, 4.10.2024. od 7:00 sati uvedene su izvanredne mjere obrane od poplava za karlovačko područje. Maksimalni vodostaj rijeke Kupe u Karlovcu očekuje se danas popodne na razini oko +800 cm.
Pri ovim vodostajima rijeke Kupe ne očekuju se značajniji problemi na karlovačkom području. Prijašnjih godina pri ovim vodostajima velike ugroze bile su u prigradskim naseljima Logorište, Mala Švarča, Turanj i Mostanje (500-tinjak kuća) koje su krajem 2021. zaštićene nasipima i od tada se na tom području vrši samo prepumpavanje zaobalnih voda.
Od sutra, subota, 5.10.2024. očekuje se osjetnije opadanje vodostaja i relaksacija stanja na karlovačkom području.
Una
Vodostaji rijeke Une narasli su u posljednjih 24 sata za 120 cm. Vrh vodnog vala rijeke Une u Hrv. Kostajnici očekuje se u dane vikenda, tijekom subote/nedjelje 5./6.10.2024. na razini od +350 cm (redovne mjere obrane od poplava).
Još prekjučer tijekom srijede 2.10.2024. je ponovno postavljen sustav montažno-demontažnih barijera u dužini cca 540 metara za zaštitu Hrv. Kostajnice, a koji je prvi put postavljen i testiran u ožujku ove godine.
Pri ovim vodostajima ne očekuju se značajnije ugroze duž cijelog toka rijeke Une.
Gornja Dobra - Ogulin
Trenutno je najveća ugroza od poplava na području grada Ogulina.
Grad Ogulin je ugrožen od poplavnih voda rijeke Dobre, koja ponire u Đulinom ponoru u centru Ogulina. Na području grada Ogulina nije izgrađen sustav obrane od poplava pa time nije moguće provoditi mjere aktivne obrane od poplava osim uklanjanja naplavina i to nakon prolaska poplave ili dok traje visoki vodostaj u Đulinom ponoru kada se strojno mogu uklanjati naplavine koje se utovaruju u kamione i odlažu na deponiju.
Uslijed ekstremno palih oborina tijekom proteklih 48 sati rijeka Gornja Dobra na vodomjernoj postaji Turkovići bilježi porast od gotovo 3 metra u roku 36 sati i danas, petak 4.10.2024. u 5:00 sati bilježi najviši vodostaj od +333 cm. Rijeka Dobra izlijeva se u gradu Ogulinu na mjestu na kojem se i inače redovito izlijeva pri ovako visokim vodostajima, odnosno u slučajevima kada je dotok veći od kapaciteta Đulinog ponora.
Vodostaji su trenutno za 5 cm niži u odnosu na 2017. godinu kada je bilo ugroženo 200-tinjak kuća.
U tijeku je realizacija projekta Retencije Ogulin kojim će se za Grad Ogulin smanjiti rizici od poplavnih voda rijeke Dobre. Projekt se sastoji od brane s pripadajućim objektima u naseljima uzvodno od grada Ogulina kojom će se oformiti prostor za zadržavanje poplavnih voda. Projekt se izvodi u 4 faze. Završene su 1. i 3. faza (evakuacijske građevine na budućoj brani – temeljni ispust, preljev, slapište, te zid za zaštitu ribogojilišta od Vitunjčice). Nedostaje još izvesti branu i zaštitu pruge. Ukupna vrijednost projekta je cca 30 milijuna eura, sufinancira se EU sredstvima, a predviđeni dovršetak projekta je kraj 2025. godine.