09.08.2023
Prognoza i stanje vodostaja

Izvanredne mjere:

Drava – Botovo, Novo Virje Skela, Vrbovka

Redovne mjere:

Česma – Česma ušće; Črnec - Ustava Črnec; Derivacijski kanal Črnec-Lonja - CS Lonja; Drava – Terezino Polje, Podravska Moslavina, Donji Miholjac, Belišće, Mura –Mursko Središće, Goričan, Retencija Lonjsko Polje – Brezovica, Retencija Žutica - CS Rožec; Županijski kanal - Vaška

Pripremno stanje:

Drava – Osijek; Dunav – Batina; Odra – Sifon Odra, Odra; OK Lonja-Strug - Ustava Prevlaka; Retencija Lonjsko Polje – CS Šašna greda; Sava – Drenje Brdovečko, Rugvica, Ustava Prevlaka, Dubrovčak, Crnac, Ustava Trebež, Jasenovac, Mačkovac, Slavonski Kobaš; Vučica – Jelengrad

Sava

Vodostaji rijeke Save u opadanju su duž cijelog toka od granice sa Slovenijom pa sve do Siska, dok su nizvodno na jasenovačkom i brodskom području još uvijek u laganom porastu.

Na području grada Zagreba rijeka Sava povukla se u korito.

Za dionice uz rijeku Savu ukinute su sve mjere obrane od poplava.

Na sisačkom području i dalje nizvodno od Siska ne očekuju se nikakve ugroze od poplava.

Ustava Prevlaka biti će zatvorena danas 9.8.2023. do podneva.

Preljev Palanjek od jučer 8.8.2023. više nije aktivan i cesta Sisak-Palanjek je otvorena za promet.

Ustava Trebež zatvorena od jučer popodne 8.8.2023. i na taj način sprečava se daljnji ulazak savskih voda u retenciju Lonjsko polje.

Na sisačkom području ne očekuju se nikakve ugroze od poplava.

Može se zaključiti kako je opasnost od poplava za cijelu rijeku Savu prošla.

Mura

Vodostaji rijeke Mure u gornjem toku na području Murskog Središća opali su za gotovo 1,5 metara. Na snazi su redovne mjere obrane od poplava za područje Murskog Središća, čije se ukidanje očekuje tijekom današnjeg dana 9.8.2023.

Protoci rijeke Mure u donjem toku na području Goričana u Hrvatskoj u proteklih 24 sata pali su sa 1.300 na ispod 900 m3/s., a vodostaji  za 1 metar. Za područje Goričana jučer 8.8.2023. su ukinute mjere izvanrednog stanja, a od jutros izvanredne mjere. Na snazi ostaju redovne mjere obrane od poplava.

Realno se može zaključiti kako je opasnost od poplava za cijelu rijeku Muru prošla.

Drava

Vodostaji rijeke Drave na vodomjernoj postaji  Botovo u proteklih 24 sata opali su za 60-ak cm, a u odnosu na najviše zabilježeni vodostaj  tijekom ponedjeljka popodne 7.8.2023. za više od 70 centimetara.

Još uvijek je najteže stanje i dalje je najviše ugroženo područje Koprivničko-križevačke županije i naselja tik uz rijeku Dravu (Drnje, Šoderica, Torčec i Sigetec), gdje su poplavljene poljoprivredne i šumske površine, prometnice, a nažalost ima i poplavljenih stambenih i gospodarskih objekata dok su neki najugroženiji stanovnici morali biti evakuirani i zbrinuti na sigurno. Već dva dana i dvije noći u suradnji s civilnom zaštitom, vatrogascima i lokalnim stanovništvom grade se zečji nasipi od vreća i pokušava se obraniti što je moguće više kuća i ublažiti posljedice poplava.

Pozitivno je da se očekuje daljnje opadanje vodostaja rijeke Drave na Botovu, od danas 9.8.2023. i izraženije tako da bi do sutra ujutro vodostaji mogli opasti za još 70-ak centimetara.

Potpuno povlačenje poplavnih voda s trenutno  poplavljenih površina na području Koprivničko-križevačke županije potrajati će zasigurno još nekoliko dana.

Vrh vodnog vala rijeke Drave na području grada Osijeka očekuje se u tijekom petka i subote 11. i 12.8.2023. Prema trenutnim prognozama vodostaj ne bi trebao dosegnuti razine za uvođenje izvanrednih mjera obrane od poplava, odnosno ne bi trebao prijeći +500 cm. Olakotna okolnost je i ta što su u ovom trenutku vodostaji Dunava za nekih 1 metar niži u odnosu na one iz rujna 2014. godine, te Dunav neće stvarati uspor rijeci Dravi u tolikoj mjeri kao 2014. godine.

Naravno, ovo su izuzetno visoki protoci i vodostaji rijeke Drave i iako su od 2014. godine dravski nasipi na području Osječko-baranjske županije dodatno ojačani potrebno je stalno kontrolirati situaciju na terenu i pravovremeno reagirati u slučaju bilo kakvih incidentnih situacija u vidu procjeđivanja ili podvira u nožici nasipa.