U organizaciji Hrvatskog saveza građevinskih inženjera u Cavtatu se danas i sutra održava sedmi po redu Sabor hrvatskih graditelja. Tradicionalni je to skup na kojem će sudjelovati više od 800 sudionika, a koji se održava svake četiri godine. Sabor hrvatskih graditelja okuplja struku iz zemlje i inozemstva, posebice regije, kako bi ocijenili stanje graditeljstva te predstavili značajne projekte i zanimljiva inženjerska rješenja i inovacije iz svih područja graditeljstva.
Ovogodišnji Sabor ocijenit će ulogu graditeljstva u razvoju hrvatskog gospodarstva, raspravljat će se o tome koliko je uspješno graditeljstvo konkuriralo na domaćem i stranim tržištima. Također, analizirat će se i druga aktualna pitanja, posebno ispunjavanje uvjeta za rad u Europskoj uniji te investicije iz EU fondova. Osnovni tematski naziv ovogodišnjeg Sabora stoga je „EU I HRVATSKO GRADITELJSTVO.“
Time se ističe koliko je nužno osigurati razvojne projekte koji mogu pokrenuti novi rast graditeljstva. Ovakvi projekti danas su teško ostvarivi bez sredstava EU fondova o čemu na Saboru hrvatskih graditelja govore i predstavnici Hrvatskih voda, generalni direktor Zoran Đuroković sa suradnicima.
Vodno gospodarstvo samo je jedna od tematskih cjelina čiji su projekti sufinancirani sredstvima Europske unije. Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković u svom je izlaganju istaknuo da su Hrvatske vode do sada ostvarile veliku uspješnost u povlačenju EU sredstava. Do kraja 2016. godine planira se povući svih 199,1 milijuna eura raspoloživih EU sredstava (100%).
Za programsko razdoblje 2014.-2020. za vodnokomunalni sektor odobreno je 1,049 milijardi eura, a za potrebe obrane od poplava 150 milijuna eura. U sklopu IPA programa započela je i provedba 6 vodnokomunalnih projekata: Slavonski Brod, Drniš, Knin, Sisak, Osijek i Poreč.
Do sada su izrađene studije upravljanja rizicima od poplava na razini riječnih slivova: Kupe, Krapine, Bednje, Karašice-Vučice, Rječine, Donje Neretve. Ističe se Projekt zaštite od poplava karlovačko-sisačkog područja ukupne vrijednosti od preko 120 milijuna eura kojim će se osigurati zadovoljavajuća razina zaštite od poplava na tom području. Između ostalog, u pripremi je i Projekt modernizacije lijevoobalnih nasipa od Račinovaca do Nove Gradiške ukupne vrijednosti od oko 60 milijuna eura.
Hrvatske vode imaju dugotrajno iskustvo u upravljanju EU projektima te predstavljaju primjer drugima za učinkovito korištenje EU fondova. Dosadašnji dobri rezultati u iznimno učinkovitom korištenju europskih sredstava u sektoru voda, istaknuo je generalni direktor Hrvatskih voda, dobar su temelj i za buduće uspješno korištenje EU sredstava.