Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije – Uprava vodnoga gospodarstva i zaštite mora, Hrvatske vode i Institut za vode J. J. Strossmayer bili su domaćini učenicima zagrebačke V. gimnazije, fakultativnoj grupi „Škola i zajednica“ (ŠIZ) koju je predvodio mentor, profesor geografije Boris Muža.
U okviru predmeta „Škola i zajednica“ ova grupa srednjoškolaca se od svih okolišnih tema odlučila ove školske godine posvetiti upravo zaštiti voda te provodi istraživački projekt usmjeren na podizanje svijesti o očuvanju voda kroz aktivno uključivanje i djelovanje u svojoj zajednici. Svrha projekta je upoznati se sa stanjem i načinom praćenja kakvoće voda, osobito rijeka u Republici Hrvatskoj, mjerama koje se poduzimaju radi očuvanja voda, postupanju u slučaju onečišćenja, mogućnostima za unaprjeđenje zaštite voda kao i načinu na koji bi se oni mogli uključiti. Tema u fokusu bila je edukacija mladih – podizanje svijesti i znanja o vodi uvođenjem praktičnih edukativnih alata – slikovnica, foruma, ad hoc edukacije te priprema mladih generacija za održivo upravljanje vodama i uključivanje u donošenje odluka.
U Glavnom centru za obranu od poplava, goste je u ime domaćina pozdravila ravnateljica Uprave vodnoga gospodarstva i zaštite mora Elizabeta Kos zahvaljujući mentoru i učenicima na interesu i izboru teme vezane uz zaštitu voda. Institucije vodnoga gospodarstva otvorene su za suradnju sa svim dionicima, osobito mladima na kojima će počivati daljnje upravljanje jednim od najvrednijih resursa današnjice - vodama, istaknula je ravnateljica Kos. Ravnateljica Kos je ukratko upoznala učenike s ulogom i zadaćama Ministarstva, Hrvatskih voda i Instituta za vode J. J. Strossmayer u području zaštite i korištenja voda, navodnjavanja, zaštite od poplava, provedbi projekata kao i brojnim drugim aktivnostima na nacionalnom i međunarodnom planu, a posebno onima koje imaju za cilj uključiti sve dionike u aktivnosti vodnoga gospodarstva. Predstavnik Glavnog centra obrane od poplava, Tomislav Novosel, predstavio je rad centra i njegovu ulogu u obrani od poplava, ukazujući na trendove posljedica klimatskih promjena u svijetu, Europi i Hrvatskoj te sustave prirodnih retencija kao odgovore na njih. Prema prethodno iskazanom interesu gostiju za pojedina pitanja, u velikoj dvorani J. J. Strossmayer održane su prezentacije: „Upravljanje vodama u Republici Hrvatskoj“ (sektorska savjetnica Sanja Genzić Jurišević, Uprave vodnoga gospodarstva i zaštite mora, MZOZT), „Onečišćenja voda“ (Marijana Gubić Horvat, Sektor zaštite voda, Hrvatske vode) i „Monitoring površinskih voda“ (Marina Šumanović, Institut za vode „Josip Juraj Strossmayer“). U cilju predstavljanja aktivnosti vodnoga gospodarstva u podizanju svijesti mladih, predstavljen je i dječji program Hrvatskih voda (Marija Vizner, Služba za odnose s javnošću, Hrvatske vode), kao ogledni primjer doprinosa zajednici i mogućeg modela aktivnog uključivanja ove grupe mladih entuzijasta u proces edukacije i informiranja mlađih generacija pod motom „Veliki za male“. Po održanim prezentacijama, učenici i mentor zatražili su i odgovore na dodatna pitanja koje su dobili od prisutnih predstavnika institucija te voditelja Sektora razvoja Hrvatskih voda, Danka Biondića.
Mentor Muža zahvalio se svim institucijama koje su se u vrlo kratkom roku odazvale na upit o suradnji te izrazio veliko zadovoljstvo predstavljenim temama koje su dale odgovore na sva pitanja njihovog interesa u projektu, pa čak i više, dajući im dodatne alate za razmatranje smjera u kojem će izabrati najproduktivnije aktivnosti uključivanja u zajednicu u cilju zaštite voda. Posebno se zahvalio na doniranom pokretnom laboratoriju za ispitivanje kakvoće voda te ponuđenoj suradnji u daljnjim projektnim ativnostima, kao i edukativnim materijalima dječjeg programa Hrvatskih voda koji će im biti od velike pomoći u daljnjoj provedbi projekta.
Zajedničkom fotografijom gostiju i domaćina završeno je još jedno druženje s mladima kojima će prenesena znanja stručnjaka vodnoga gospodarstva pomoći u razumijevanju složenih pitanja vezanih uz pritiske na vodne resurse i njihovo očuvanje.