Ulaskom u Europsku uniju, u sektoru javne vodoopskrbe i javne odvodnje u Republici Hrvatskoj započelo se s prilagodbama te su se, nakon donošenja Zakona o vodnim uslugama i provedbenih uredbi, uspostavljanja uslužnih područja, određivanja njihovih granica i društva preuzimatelja, javni isporučitelji vodnih usluga morali integrirati po principu „jedan isporučitelj na jednom uslužnom području“.
Na konferenciji za novinare koja je tim povodom u utorak, 19.11.2024. održana u prostorijama Međimurskih voda, zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda Davor Vukmirić, podsjetio je da je Zakonom o vodama određeno ukupno 41 uslužno područje umjesto dotadašnjih 156. Područje Međimurske županije uslužno je područje broj 1, a javni isporučitelj su Međimurske vode d.o.o. za javnu vodoopskrbu i javnu odvodnju. Svaki isporučitelj vodnih usluga mora ispuniti opće i posebne uvjete za početak poslovanja prema Uredbi o posebnim uvjetima za obavljanje djelatnosti vodnih usluga koje je Republika Hrvatska potpisala ulaskom u EU. Do sada je izdano 7 licenci, 5 je u očekivanju odobrenja, a 20-ak u zadnjoj fazi predaje zahtjeva. Europska unija koja i osigurava većinu novca za takve investicije, zbog racionalizacije poslovanja, zahtjevala je da se njihov broj smanji za gotovo četvrtinu, a one koje ostaju moraju proći proces licenciranja.
Integraciju i licenciranje provodimo kako bi dobili učinkovitiji sustav i smanjili troškove objedinjavanjem javne nabave i racionalizacijom drugih parametara. Vrlo je važno taj proces bezuvjetno završiti do kraja godine, jer je to preduvjet za dobivanje sljedeće tranše od 991 milijun eura europskih sredstava, pa je ispunjenje tog indikatora nacionalni interes, poručio je Vukmirić.
„Prvi koji su to riješili u Hrvatskoj su upravo Međimurske vode na čemu iskreno čestitam direktorici Sunčani Glavina i cijelom timu koji je na tome radio. Početkom listopada izdano im je rješenje Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije o ispunjavanju općih i posebnih uvjeta za početak poslovanja isporučitelja vodnih usluga. Time je za područje Međimurske županije provedeno „licenciranje“ integriranih javnih isporučitelja koji su nositelji provedbe reforme na svom uslužnom području“, istaknuo je zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda.
Također, zahvalio je Međimurskim vodama na odličnoj suradnji, primjerice dovršenjem dvije velike aglomeracije u Murskom Središću i Donjoj Dubravi ukupne vrijednosti oko 83 milijuna eura, a kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti je odobreno dodatnih 25 milijuna eura, kojima je obuhvaćeno 17 investicija s rokom dovršetka 31.12.2025. godine.
Direktorica Međimurskih voda Sunčana Glavina izrazila je zadovoljstvo što su Međimurske vode prve privele kraju proces licenciranja što znači da su ispunili sve opće i posebne uvjete vezane uz brojnost, kvalitetu i stručnost svojih djelatnika. Licenca će im omogućiti prijave i na buduće natječaje i projekte, jer već sada imaju spremne aglomeracije Podturen vrijednosti 65 milijuna eura, Podbrest vrijednosti 30 milijuna eura i Donji Kraljevec vrijednosti 12 milijuna eura.
Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini naglasila je kako je dobivanje ove licence za Međimurske vode vrlo važno, jer pruža mogućnost daljnjih prijava na europske fondove. Ovdje se radi o investicijama koje bi bilo nemoguće financirati samo iz pojedinih proračuna jedinica lokalne samouprave ili sredstvima samih Međimurskih voda.
Zahvalila je Hrvatskim vodama na uspješnoj suradnji i velikom doprinosu.