21.05.2021
Europski dan mreže Natura 2000. i Svjetski dan biološke raznolikosti

Ekološka mreža Natura 2000. svojom velikom pokrivenošću donosi prirodu doslovno pred naša vrata. Priroda nije luksuz, već naš vitalni saveznik i trebamo ju cijeniti, štititi i obnavljati. Stoga se svake godine 21. svibnja obilježava Europski dan mreže Natura 2000 koji predstavlja izvrsnu priliku kako bi podsjetili europske građane da imaju priliku upoznati se s ekološkom mrežom Natura 2000. i njezinom ulogom u očuvanju naše zajedničke prirodne baštine.

Republika Hrvatska pridružila se svijetu u nastojanjima za očuvanje biološke raznolikosti i unapređenje zaštite prirode, a Hrvatski sabor je, donošenjem Zakona o zaštiti prirode, odredio da se 22. svibnja na Međunarodni dan biološke raznolikosti obilježava i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj. Republika Hrvatska površinom je mala zemlja koja se geografski nalazi na sjecištu triju područja različitih geoloških i klimatskih uvjeta. To su područja nizinske, gorske i primorske Hrvatske. Te različite prirodne cjeline prožete su raznolikom i bogatom vegetacijom i velikom biološkom raznolikosti na malenom prostoru. Biološka raznolikost flore i faune Republike Hrvatske vrlo je velika, upravo zbog ta tri različita geografska područja. Sveobuhvatni popis biološke raznolikosti Hrvatske ne postoji jer se svake godine otkrivaju nove vrste od kojih su mnoge i endemi. Značajan dio vrsta ugrožen je na europskoj razini, pa tako i u Hrvatskoj. Primjerice, velike zvijeri kao što su medvjed, sivi vuk i ris te brojne ptice močvarice čija su staništa nužna za njihov opstanak.

2021. godina posebna je za prirodu i biološku raznolikost. U drugoj polovici ove godine, u Kini se očekuje održavanje sastanka 196 stranaka potpisnica Konvencije Ujedinjenih naroda o biološkoj raznolikosti i usvajanje novog globalnog okvira za zaštitu i obnovu prirode, čija je potpisnica i Republika Hrvatska. Uoči ovog važnog 15. zasjedanja, pokrenuta je nova Globalna koalicija za biološku raznolikost pod hashtagom #UnitedforBiodiversity. Ovom komunikacijskom kampanjom Europska komisija poziva sve svjetske nacionalne parkove, zaštićena područja, botaničke vrtove, zoološke vrtove, akvarije, istraživačke centre i sveučilišta, muzeje znanosti i prirodoslovne muzeje da udruže snage i zauzmu se za prirodu uoči ovog ključnog međunarodnog sastanka.

Ova godina također je posebna i zbog jednog drugog razloga. Pandemija COVID-19 radikalno utječe na način na koji živimo i komuniciramo. To je dovelo do dramatičnog gubitka ljudskih života širom svijeta. Također se pokazalo kako su naše zdravlje i dobrobit posebno povezani sa zdravljem našeg planeta. Naše uplitanje u prirodu dovodi do mnogih zoonotskih zaraznih bolesti, uključujući SARS-CoV-2. S druge strane, mjeseci zatvorenosti pokazali su da je priroda od temeljne važnosti za našu mentalnu i fizičku dobrobit, kao i za sposobnost našeg društva da se nosi s klimatskim promjenama i koristi sve ostale usluge ekosustava koje se nude. Priroda nam je potrebna u našem životu.

Usredotočimo se na blizinu područja ekološke mreže Natura 2000. i na koristi koje priroda donosi ljudima i planeti, uključujući koristi povezane sa zdravljem.