13.12.2016
„Dobro jutro, Hrvatska“ o obrani od poplava

U emisiji „Dobro jutro, Hrvatska“ Hrvatske televizije govorilo se o obrani od poplava. Gostovao je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković. Voditelje emisije zanimalo je kakvo je stanje na terenu trenutačno, koji su dugoročni planovi Hrvatskih voda, ali i kakva je suradnja s lokalnim zajednicama.


Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković istaknuo je kako su trenutačno vodostaji na svim vodotocima na području Republike Hrvatske u domeni niskih odnosno malih voda, a prema kratkoročnim i srednjoročnim prognozama ne očekuju se nikakve ekstremne niti pojačane količine oborina.


Istaknuo je i da svakako treba biti uvijek na oprezu te pratiti daljnje hidrometeorološke prognoze i po potrebi na vrijeme reagirati. U tome će svakako pomoći i netom završen sustav za prognoziranje poplava na slivu rijeke Save koji se radio po uzoru na slovenske kolege. Riječ je o suradnji Hrvatskih voda i Državnog hidrometeorološkog zavoda koja je započela prije nekoliko godina. Novi sustav za prognoziranje poplava omogućit će bolje pripreme za moguće poplave, razinu opasnosti i što bolju intervenciju.
Suradnju s jedinicama lokalne i područne samouprave generalni direktor Hrvatskih voda ocijenio je iznimno korektnom, ali isto tako istaknuo i da unapređenje suradnje vide u pomoći rješavanja imovinsko-pravnih odnosa koji su često kamen spoticanja te otežavaju i usporavaju samu izgradnju kapitalnih objekata za zaštitu od poplava.


U Hrvatskoj je izgrađeno 4 057 km većih i manjih hidrotehničkih nasipa kojima je omogućena različita razina zaštite zaobalja od poplava, 58 višenamjenskih akumulacija, 43 brdske retencije te 5 nizinskih retencija na slivu Save. Primarna kanalska mreža koju čine oteretni, spojni i lateralni kanali izvedena je u dužini oko 1 000 kilometara. Tome treba dodati i građevine melioracijske odvodnje (kanali I. i II. reda) čija dužina iznosi 6 595 km, 74 crpne stanice i 9 odvodnih tunela duljine 17 km.


Hrvatske vode su posljednjih godina u kapitalne projekte u ovom sektoru ulagale prosječno godišnje 200 milijuna kuna. Ukupna ulaganja u području zaštite od štetnog djelovanja voda iznose godišnje oko 900 milijuna kuna. Kako su trenutačno u pripremi brojni projekti izgradnje i dogradnje sustava zaštite od poplava, očekuje se i planira ovaj iznos značajno uvećati korištenjem raspoloživih sredstava iz fondova EU.