U mjesec lipanj, u kojem se u Republici Hrvatskoj već tradicionalno slave rijeke, ušli smo obilježavajući Dan Save, a završavamo ga slaveći Dunav. Dan Dunava održava se svake godine 29. lipnja, slaveći Dunav i rijeke koje utječu u njega, kao i njegovu vitalnu ulogu u osiguranju vode, hrane, energije, rekreacije i egzistencije. Na taj se datum obilježava i godišnjica potpisivanja Konvencije o zaštiti rijeke Dunav u Sofiji u Bugarskoj 1994. godine. Republika Hrvatska jedna je od prvih država koja je podržala ideju o zaštiti Dunava.
Sliv rijeke Dunav drugi je najduži i vodom najbogatiji europski riječni sliv, a uključuje teritorije 19 zemalja: Njemačka, Austrija, Slovačka, Mađarska, Hrvatska, Srbija, Bugarska, Rumunjska, Moldavija, Ukrajina, Italija, Poljska, Švicarska, Češka, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija i Albanija. Ekološki je vrlo značajan zbog zaštićenih područja bogate biološke raznolikosti.
Iako je trenutna situacija vezana za pandemiju poboljšana, ona je i dalje prisutna, stoga se obilježavanje Dana Dunava 2021. godine i dalje uglavnom obilježava putem internetskih događanja. Javnost je pozvana da otkrije Dunav online.
Na međunarodnoj razini, događajima uz Dunav koordinira Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR) iz njihovog Stalnog tajništva u Beču. Zemlje članice i partneri ICPDR-a također organiziraju događaje na međunarodnoj razini, koristeći svoja lokalna znanja, paralelno s međunarodnom suradnjom. ICPDR podržava aktivno uključivanje dionika i civilnog društva na svim razinama svoga rada. Dva najvažnija plana su Plan upravljanja slivom rijeke Dunav i Plan upravljanja rizicima od poplava, čiji je cilj provedba zakonskih zahtjeva Okvirne direktive o vodama i direktive o poplavama, koje sadrže strateške planove upravljanja vodama tijekom 6 godina. Ova godine Dan Dunava obilježiti će se s radionicom Međunarodne komisije za zaštitu rijeke Dunav. Radi se o radionici dionika koja se održava kao podrška razvoju planova u kojoj se najšira javnost formalno uključuje u ažuriranje planova. Više informacija o ovom događaju dostupno je na poveznici: https://www.icpdr.org/main/one-day-go-until-our-opinion-our-danube.
Također, uoči Dana Dunava, ICPDR je objavio i Izvješće o provedbi Zajedničkog istraživanja Dunava - Joint Danube Survey 4 (JDS4) - najopsežnijeg istraživačkog projekta za praćenje površinskih voda na svijetu, koji se održava jednom u 6 godina, u kojem su sudjelovali i hrvatski stručnjaci. Koristeći niz novih i revolucionarnih tehnika, JDS4 daje jedinstveni uvid u stanje sliva rijeke Dunav. Rezultati pokazuju da su se mnogi problemi s kojima se suočava Dunav poboljšali od Trećeg zajedničkog istraživanja Dunava. Međutim, riječ je o ekosustavu koji se koristi na više načina i još se puno toga treba učiniti. Izvješće je dostupno na poveznici https://www.icpdr.org/main/press-release-jds4-reports-published-most-comprehensive-river-survey-world-two-publications.