Uslijed obilnih oborina na području susjedne Bosne i Hercegovine 3. i 4. rujna, osobito gradova Jablanice, Konjica i Kiseljaka, stvorene su razorne bujice koje su donijele velike količine naplavina u akumulacije hidrocentrala HE Mostar, HE Salakovac i HE Grabovica. Prelijevanjem brane na HE Mostar 4. rujna, dio naplavina je u roku od pet do šest sati rijekom Neretvom došao i na područje Republike Hrvatske. Nakon stabiliziranja stanja na akumulaciji i uspješnog daljnjeg zadržavanja naplavina uzvodno od brane HE Mostar, Hrvatske vode i licencirano društvo su odmah pristupili uklanjanju naplavina koje su se zadržale u koritu ili na bankinama rijeke Neretve, a čije potpuno ukljanjanje se planira izvršiti do kraja tjedna.
Zahvaljujući pojačanim mjerama i spremnosti institucija susjedne zemlje, Elektroprivrede i Civilne zaštite BiH te zaposlenika hidroelektrana, izbjegnuta su veća oštećenja na glavnoj opremi hidroelektrana HE Mostar, HE Salakovac i HE Grabovica. Brane hidroelektrana su potpuno stabilne, a upravljanje sustavom hidroelektrana odvija se s ciljem potpune normalizacije proizvodnog procesa. Hrvatske vode, VGI za mali sliv „Neretva-Korčula“ iz Opuzena, kontinuirano prate stanje u susjednoj državi i cijelom slivu Neretve te su u kontaktu s Agencijom za Jadranski sliv - Mostar, koja je potvrdila da su na branama hidroelektrana zadržane veće količine naplavina čije će uklanjanje potrajati izvjesno vrijeme. Prema izvještajima i medijskim objavama, samo u akumulaciji HE Grabovica do 8. rujna naneseno je oko 50.000 m³ otpada, uz dotok novih količina.
S obzirom na prognozirane oborine u BiH u sljedećem razdoblju, najavljeno je kako je Elektroprivreda BiH angažirala sve raspoložive kadrovske i tehničke kapacitete kako bi osigurala uvjete za siguran i stabilan rad hidroelektrana. Hrvatske vode nastavit će budno pratiti vremenske prognoze, vodostaje, kao i stanje na hidroelektranama u susjednoj državi, redovito izvještavati javnost te svojim operativnim snagama i licenciranim društvima dovršiti započete zadatke uklanjanja naplavina i biti u pripravnosti intervenirati u slučaju potrebe.