09.02.2016
Čišća, zdravija i sigurnija voda u slivu rijeke Dunav

BEČ, 09. veljače (Služba za informiranje UN-a) – Čišća, zdravija i sigurnija voda za svakog – to je cilj dva plana upravljanja za sliv rijeke Dunav koji su predstavljeni  danas u Beču. Planovi upravljanja predviđaju mjere koje će se provoditi tijekom razdoblja od šest godina do 2021. godine. Ove mjere će poboljšati čistoću rijeka, jezera i podzemnih voda, učiniti od rijeka i jezera uspješne ekosustave za životinje i biljke i upravljati rizicima od poplava.

„Voda je neophodna osnova za život te je suočena s brojnim pritiscima, od klimatskih promjena  do prekomjernog iskorištavanja, sve veće nestašice i  onečišćenja", rekao je predsjedavajući ICPDR-a Peter J. Kalas. "Upravo zato je toliko važna zaštita rijeke Dunav kao značajnog izvora vode za cijelo Podunavlje i njegov razvoj."

G. Kalas je dodatno objasnio: "Kao čin povijesne prekretnice, današnjim usvajanjem dvije strategije upravljanja za sliv rijeke Dunav u svrhu provođenja pametnog održivog razvoja tijekom sljedećih  6 godina, 14 država i Europska unija izrazili su zajedničku  predanost njihovoj provedbi sve do 2021. godine, na taj način postavljajujući primjer za rješavanje globalnih izazova na lokalnoj razini".

Ministri i visoki predstavnici odgovorni za vodno gospodarstvo iz zemalja sliva rijeke Dunav Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Njemačka, Mađarska, Crna Gora, Moldavija, Rumunjska, Srbija, Slovačka, Slovenija, Ukrajina i Europska komisija odobrili su planove upravljanja i deklaraciju na ministarskom sastanku u organizaciji Međunarodne komisije za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR).

"Ažurirani plan upravljanja slivom rijeke Dunav 2015." i "Prvi plan upravljanja rizicima od poplava za sliv rijeke Dunav" izrađeni su u skladu s Okvirnom direktivom EU-a o vodama i Direktivom EU o poplavama. Primjeri mjera sadržanih u planovima su izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda radi smanjenja onečišćenja, izgradnja 146 ribljih staza, ili otvaranje retencija za poplave radi ublažavanja štete.

Plan upravljanja slivom rijeke Dunav nastavlja se na prethodni plan za razdoblje od 2009. do 2015. godine, koji je rezultirao značajnim poboljšanjima rijeke Dunav i njegovih pritoka. Na primjer, emisije fosfora smanjene su za 30 posto od 2009. godine, s pozitivnim utjecajima na ekosustave u cijelom slivu i na Crnom moru. Prvi plan upravljanja rizicima od poplava za rijeku Dunav je prvi program ikad izrađen koji pokriva cijeli sliv i koji ima za cilj spriječiti i smanjiti štetu od poplava na zdravlje ljudi, okoliš, kulturnu baštinu i gospodarstvo.

"Aktivnosti iz naša dva plana upravljanja povoljno će utjecati na okoliš kao i na 80 milijuna ljudi koji sliv rijeke Dunav nazivaju svojim domom", objasnio je Ivan Zavadsky, izvršni tajnik ICPDR-a. "Upravo zato je ICPDR u izradu planova uključio ljude koji žive na slivu“.

Države i EU izradile su planove u okviru ICPDR-a zajedno sa sveobuhvatnim setom mjera za konzultiranje javnosti, uključujući i  ekološke nevladine organizacije, poslovni svijet i druge ključne dionike. Time će se osigurati veće prihvaćanje planova. Mjere podizanja svijesti i obrazovne mjere, na primjer kroz igru namijenjenu djeci koja je objavljena na www.danubeadventure.org, potiču sudjelovanje šire javnosti u radu ICPDR-a na upravljanju vodama.

Fotografije sastanka, ministarska deklaracija, planovi upravljanja i sve dodatne informacije stoje vam na raspolaganju na web stranici ICPDR: http://www.icpdr.org/main/mm16