OŠ Odra i DV Tartinčica ugostili Hrvoja

25.04.2025
OŠ Odra i DV Tartinčica ugostili Hrvoja

Hrvoje je 23. i 24. travnja razveselio prvašiće OŠ Odra i mališane DV Tratinčica u Zagrebu donoseći priče o vodi u kojima je sa svojim prijateljima doživio brojne „vodene“ avanture. Povodom svečanog obilježavanja Eko dana i 166. obljetnice OŠ Odra, Hrvoja su ugostili prvašići sa svojim učiteljicama Toninom Rodić, Monikom Blažina i Marijom Gregurić. Prepuna učionica s četrdesetak mališana u klupama i na podu, „odzvanjala“ je tišinom kako bi što bolje čuli tko je taj Hrvoje, od kuda dolazi i kakve priče donosi. 

U razgovoru o kornjačama, jedan mališan je važno informirao učenike kako „kornjače dugo žive jer su spore i ne naprežu se kao zec koji stalno skače i zato živi kraće, samo dvije godine!“. Nasmijasmo se svi zaključku kako je dobro živjeti usporeno kao kornjača, ali i zaključili da to ipak ne može biti razlog dugovječnosti. Veseloj atmosferi doprinjeo je i komentar učenice kako i „bake nemaju zube, kao i kornjače“, ali mogu jesti i žvakati hranu. Među brojnim komentarima istaknula se i želja učenice za odlaskom na daleki oceanski otok kornjača, Galapagos, kamo će ju odvesti njezin tata. 

Neki su se pohvalili kako su iz prirode uzeli kornjače za kućne ljubimce, a naučili smo kako to nije dobro raditi jer kornjače najviše vole biti u svome domu – prirodi, kako bi stvarale potomstvo i opstajale na Zemlji. Doznali smo i da postoji „zlatna kornjača“ čiji je oklop u bojama zlata. Ipak se radi o vrlo rijetkim vrstama i jedinkama u svijetu. Jedinstvena i rijetka kornjača je i naš Hrvoje, koji je učenicima prepričao svoju avanturu iz slikovnice „Nova Hrvojeva zgoda – Od otpadne, čista voda!“. Bila je to priča o otpadnim vodama i njegovoj avanturi s prijateljicom Nerom s kojom se slučajno našao u kanalizaciji. Susreli su tada i štakore, djeda i unuka, koji su im pokazali put prema izlazu i naučili ih što su to otpadne vode i otkuda dolaze. Upoznali su i voditelja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, koji ih je podučio kako se otpadne vode pročišćavaju u raznim bazenima i pomoću mikroorganizama. 

Hrvojeva avantura završila je sretno u čistoj rijeci u koju su ispuštene pročišćene otpadne vode i u kojoj su se prijatelji nastavili igrati s loptom na kojoj su svoje potpise ostavili štakori, za uspomenu na njihov susret. Učenici su na kraju važno ponovili što se ne smije bacati u kanalizaciju s osobitim naglaskom na vlažne maramice, štapiće za uši, plastične rukavice i maske, otpatke hrane i ulja, lijekovi te slične opasne tvari. Pri podjeli poklona posjetio ih je i Hrvoje, kojem su se jako razveselili i kojega su odmah upitali: „Hrvoje, jesi li bio u kanalizaciji?“ Veseli i nasmijani mališani rado su se fotografirali s Hrvojem kojega su otpratili pljeskom na put, kao i predavače iz Hrvatskih voda, kojima je ravnatelj za uspomenu uručio Zahvalnicu za sudjelovanje u obilježavanju Eko dana i 166. obljetnice OŠ Odra. 

Ranog jutra 24. travnja u DV Tratinčica u Dugavama – Zagreb predavači Hrvatskih voda dočekani su toplim zagrljajem mališana vrtićke skupine „Lastavice“  koji su potom posjedali za svoje stolove i u tišini čekali početak prezentacije o zaštiti voda. Odgojiteljice Iva Pintar Babić i Danijela Bosak Flajhar zajedno s mališanima pratile su priču koju im je donio Hrvoje, kojega su upoznali na samom početku i razveselili se zeleno-plavoj kornjači koja ih je gledala s platna. Pomno su pratili svaki detalj na ilustracijama i zapitkivali što je to sve nacrtano u njima. Zamijetili su hitnu službu, crnu mrlju,  „miševe“ u kanalizaciji, „smećare“ koji su očistili prosuti otpad, natpis SOS za kojega su znali značenje, ali teško je bilo prihvatiti da prljaju vode svaki dan u kupaonici i kuhinji. 

Ipak, na kraju smo zaključili da svaki čovjek prlja vodu, ali ju i može štedjeti kada pere zube, kupa se, a uz manje paste za zube i sapuna moći će oprati nečistoće i čuvati vode od pretjeranog onečišćenja. Naučili smo da prljava voda odlazi u kanalizaciju sve do uređaja koji poput „filtera“ iz Hrvojeve priče, može pročistiti vodu i tako pročišćenu ispustiti u rijeku Savu. Začudili su se izgledu uređaja u Zagrebu koji poput svemirskog broda sjaji na suncu uz obalu rijeke Save u blizini Domovinskog mosta. Iznenadili smo se kako je mališan znao da kornjače plastičnu vrećicu ponekad vide kao slasnu hranu – meduzu, što može biti kobno za kornjaču. Male pametne glavice cijelo vrijeme su držale u zraku ručice kako bi nam nešto rekle. Ponekad i nešto nevezano uz temu vodu, poput toga da će otpasti zub, ali i da prabaka zalijeva cvijeće vodom iz slavine, iako je kišnica puno bolja za vrt i cvijeće koji će uroditi tako ljepšim plodovima.

Lutkici Hrvoju svatko je dao „pet“ i pozdravio ga tako rukicom, a zajedničkom fotografijom zabilježili smo vesele mališane sa svojim slikovnicama koje nisu ispuštali iz ruku. Odgojiteljice su se zahvalile na dolasku i mnoštvu edukativnog materijala koji će im unaprijediti i oplemeniti daljnji rad, koji je bio vidljiv na svakom koraku u prostoriji i u odgoju mališana.

Zahvaljujemo ravnateljima škole i vrtića, učiteljicama i odgojiteljicama na nezaboravnim druženjima, koje ćemo upriličiti ponovo u sljedećoj školskoj godini, prema njihovim željama i interesima.