U okviru projekta LIFE for Mauremys – Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko - neretvanskoj županiji u Zoološkom vrtu Grada Zagreba otvoren je edukativno - uzgojni centar za riječnu kornjaču. Centar se prostire na dvjesto četvornih metara, a njegova je izgradnja stajala 181 tisuću EUR-a.
Svečanom otvaranju ove jedinstvene nastambe prisustvovali su Anita Keser, voditeljica Odjela za programe Europske unije Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Marija Vizner iz Hrvatskih voda, Jurica Ambrožić, voditelj Odjela za zaštitu životinja i veterinarske poslove Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje Grada Zagreba, Dragica Šalamon, izvanredna profesorica Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i koordinatorica projekta LIFE for Mauremys i Ivan Cizelj, ravnatelj ZOO vrta Zagreb. Tom prilikom je istaknuto kako je ZOO vrt ovim projektom postao pravi primjer jedne od glavnih uloga suvremenih zooloških vrtova u očuvanju ugroženih vrsta te nadziranja njihovih uzgojnih programa u cilju očuvanja genetskog materijala, a koji će se prenijeti i uzgojem ovih kornjača, zasebno za svaku populaciju, primjerice iz Majkova i Konavala.
Uzgojni centar obuhvaća objekt s unutarnjim bazenima i akvarijima te vanjski životni prostor za kornjače s dva odvojena bazena za držanje dviju populacija odraslih jedinki te prostor za podizanje mladunaca. Vizualno je vrlo autentičan, s metalnim zelenim šipkama, trskom, jednim od najprepoznatljivijih obilježja lokvi na jugu zemlje. Do sada je u centru uzgojeno više od 30 mladunaca. Mlade se jedinke ovdje uzgajaju za potrebe repopulacije riječnih kornjača u prirodi nakon revitalizacije njihova staništa, u kojima sudjeluju i Hrvatske vode. Neposredno uz uzgojni centra postavljena je i edukativna cjelina sa sadržajima koji posjetitelje upoznaju sa staništem riječnih kornjača i važnosti njihova očuvanja.
Riječna kornjača je jedan od najugroženijih gmazova u Europi i najugroženiji gmaz u Hrvatskoj, koju možemo danas naći samo na nekoliko lokacija dubrovačko - neretvanskog kraja. Uz brojne ciljeve projekta kojim će se očuvati staništa i ova vrsta, planiran je i uzgoj 40 mladih jedinki koje će biti puštene u revitalizirana staništa. U sklopu projekta poboljšat će se kvaliteta staništa na lokacijama: delta Neretve, Gornji Majkovi, selo Prljevići, Konavosko polje te jugoistočni dio poluotoka Pelješca, tj. Stonsko polje. Ukupna vrijednost projekta je 2.131.407,11 EUR-a kojega sufinancira Europska unije (60%) i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Glavni koordinator projekta LIFE for Mauremys je Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a partneri su Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko - neretvanske županije, Udruga Hyla, Hrvatske vode i Ustanova Zoološki vrt Grada Zagreba. Projekt LIFE for Mauremys financira se kroz Program LIFE.
Hrvatske vode su u okviru projekta izradile edukativnu slikovnicu o zaštiti riječne kornjače koja je uz zanimljive edukativne radionice predstavljena na Svjetski dan voda u Metkoviću. Uz podizanje svijesti o očuvanju riječne kornjače, Hrvatske vode sudjeluju u obnovi lokvi i revitalizaciji staništa kojima će se stvoriti uvjeti za repopulaciju riječne kornjače uz očuvanje postojećih jedinki. Projekt je započeo provedbom 2022. i provodit će se do listopada 2026. godine.
