LIFE for Mauremys – zaštita riječne kornjače: Hrvoje u obilasku vrtića i škola u Dalmaciji

02.12.2024
LIFE for Mauremys – zaštita riječne kornjače: Hrvoje u obilasku vrtića i škola u Dalmaciji

Logo

Provedena je edukacija mališana iz DV Smilje (P.O. Šibenski tići i P.O. Ljubica) iz Šibenika, DV Trogir (P.O. Ribola) iz Trogira, Oš Strožanac iz Podstrane i OŠ Lapad iz Dubrovnika s temom zaštite riječne kornjače i njezinih staništa predstavljenoj u slikovnici „MAUREMISI: Dižemo glas za kornjačin spas!“. Slikovnicu su izdale Hrvatske vode u partnerstvu s udrugom Hyla, Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Zoološkim vrtom Zagreb, Javnom ustanovom za zaštitu prirode iz Dubrovačko-neretvanske županije u okviru projekta LIFE for Mauremys.

Ususret blagdanima, Hrvoje se uputio u Dalmaciju prenoseći poruke projekta LIFE for Mauremys, kojim se provodi zaštita riječne kornjače na području Dubrovačko-neretvanske županije. Kako je i Hrvoje riječna kornjača, to mu nije teško palo, jer je s nestrpljenjem djeci htio prenijeti novu priču o ovoj najugroženijoj vrsti kornjače u Hrvatskoj, čiji opstanak ovisi i o ljudima.

U ponedjeljak, 25. studenog, u jutarnjim satima u DV Smilje u Šibeniku Hrvoja je dočekalo pedesetak mališana starijih vrtićkih skupina iz područnih objekata Šibenski tići i Ljubica. Posjedavši na strunjače, pažljivo su pratili priču koju im je donio Hrvoje iz prošlosti, predstavljajući ljubavni par, Maroja i Maru, koji su uz ružičasti cvjetić od kvarca i uz pomoć ljudi spasili lokvu od propasti. Prezentaciji su bile prisutne i odgajateljice Sanja Poduriljko, Sara Kunčić, Anita Jajac, Daniela Juraga, Branka Dunić, Mikela Lukšić te pedagogica Loreta Prgin. Prema njihovim riječima, djeca su bila prezadovoljna i s velikim interesom su pratila priču s pažnjom koja je trajala i duže od uobičajene, jer čuli su se tu zvukovi automobila, a dvorana je zasjala u duginim bojama baš kao i zapuštena lokva pod sunčevim zrakama odbijenim od kamenog cvjetića u priči. Pažnju im je zaokupila i zraka svjetlosti, slična onoj u slikovnici koja je zasjala u oku dječaka Nike, a na samom kraju mališani su bili oduševljeni animacijom u kojoj Hrvoje oživljava na mobitelu, šeta slikovnicom i naslonjen na stup šalje završnu poruku o očuvanju kornjača i apelira na ljude koji mogu MALIM PROMJENAMA PONAŠANJA donijeti VELIKU KORIST KORNJAČAMA. Kako? Hrvoje im je kroz zanimljivu priču iz prošlosti koja povezuje riječne kornjače i ljude, pokazao kako je to moguće i što sve mališani, njihovi roditelji, prijatelji, bake i djedovi, poljoprivrednici, ribari, vozači i svi oni kojima je stalo do riječnih kornjača, mogu učiniti kako bi najugroženijoj vrsti kornjača u Hrvatskoj pomogli u opstanku.  

Sutradan, 26. studenog, u priči o spašavanju riječnih kornjača i obnovi lokve uživalo je nešto manje od tridesetak mališana DV Trogira, područnog objekta Ribola, koji su s velikim zanimanjem pratili prezentaciju, aktivno odgovarali na pitanja i igrali se s lutkicom Hrvoja. Animacija im se toliko svidjela da su je pogledali nekoliko puta, svaki puta s velikim osmjehom na licu veselo komentirajući Hrvoja koji hoda po slikovnici, priča, naslanja se na stup i nestaje s ekrana mobitela. Odgajateljice Anamarija Bezina i Jasminka Gall Borjan su bile jako zadovoljne, osvrčući se na prezentaciju u anketnom listiću bilješkom: „Sve je točno onako kako treba biti. Hvala vam!“.

U poslijepodnevnim satima istoga dana, posjetili smo preko četrdeset učenika trećih razreda OŠ Strožanac u Podstrani, koji su se smjestili u dvorani, pripremljenoj za pravu predstavu uz učiteljice Nikolinu Kapić i Katarinu Bulić. Cijeli školski sat vladalo je veliko zanimanje za priču, svjetlosne efekte i animaciju, a lutkicu Hrvoja su mnogi htjeli staviti na ruku i postaviti pitanje svojim prijateljima. Zanimalo ih je i zašto je baš Hrvoje dobio kameni cvjetić, što će mu on donijeti, koliko je star i hoće li pronaći svoju ljubav. Poneke odgovore smo ostavili za neke nove avanture Hrvoja, možda i za neku novu slikovnicu. Istaknuli su i najzanimljivije trenutke priče, pa smo doznali da je posebno zanimljivo bilo otkriće na kraju priče da su Mara i Maroje zapravo Hrvojevi roditelji. Druženje je završeno zajedničkom fotografijom uz želju da se ponovo vratimo s novim pričama.

Treći dan, 27. studenog, ovu malu morsku edukativnu turneju završili smo druženjem u OŠ Lapad u Dubrovniku s preko sedamdeset učenika četvrtih razreda i učiteljicama Ivanom Matijević, Emiliom Vlašić i Gordanom Hajdić Nodilo. Učenici su već upoznali Hrvoja kroz neke druge slikovnice, ali su se razveselili novoj avanturi, koja im je donijela novi pogled na zaštitu riječne kornjače i projekt LIFE for Mauremys s kojim su se upoznali sredinom mjeseca uz putujuću izložbu u holu škole. Pohvale za slikovnicu, animaciju i informacije kako pomoći kornjačama došle su od strane učiteljica i učenika, koji su izrazili želju da im ponovo dođemo, s nekom novom pričom. Svi učenici i mališani iz vrtića na ovoj maloj Hrvojevoj turneji za uspomenu su dobili slikovnicu, a škola i ponešto drugog edukativnog materijala koji će im poslužiti za edukaciju i ostale djece. Sigurni smo da su djeca svoje dojmove prenijeli roditeljima i zajedno s njima pogledali animacije na svojim mobitelima u kojima im Hrvoje savjetuje na koje načine mogu pomoći riječnim kornjačama kako bi opstale u lokvama i kanalima u kojima su oduvijek živjele. Nadamo se da će svoje znanje prenijeti i na cijelu zajednicu, kako su to u slikovnici učinili Mauremisi - Niko i prijatelji, što je rezultiralo obnovom zapuštene lokve i vraćanjem riječne kornjače u njihova nekadašnja staništa.

Traka