Projekt LIFE for Mauremys osmišljen je kako bi se prepoznali svi uzroci smanjenja brojnosti riječne kornjače na četiri područja u Dubrovačko-neretvanskoj županiji s ciljem očuvanja ove krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa.
Projekt LIFE for Mauremys, punog naziva Riječna kornjača - očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, ukupne vrijednosti 2,1 milijun eura, sufinanciran je 60 % od strane Europske izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i okoliš (EU LIFE program u iznosu od 1,2 milijuna eura), od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u iznosu od 267 tisuća eura, dok preostala sredstva sufinanciranju partneri na projektu, uz napomenu da je udruga Hyla dobila i dodatno sufinanciranje od strane Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Vrijednost projekta koju će realizirati Hrvatske vode iznosi 313 tisuća eura, od čega vlastita sredstva iznose 125 tisuća eura.
Cilj projekta je poboljšanje nepovoljnog statusa zaštite prepoznatljive vrste slatkovodne riječne kornjače (Mauremys rivulata) u Hrvatskoj. Projekt je osmišljen kako bi se prepoznali svi uzroci smanjenja brojnosti riječne kornjače na četiri područja u Dubrovačko-neretvanskoj županiji (Stonsko polje, Majkovi, Prljevići i Konavle), što uključuje sve poznate hrvatske populacije uz istodobno jačanje istih programom potpomognutog razmnožavanja.
Projekt obuhvaća potpunu obnovu staništa najteže degradiranih lokvi i dodatnih vlažnih staništa na četiri područja Natura 2000 (2.850 ha), poboljšanje kakvoće i povezanosti staništa, uklanjanje invazivnih stranih vrsta, osiguranja mjesta za gniježđenje kornjača od predatora i invazivne poljoprivredne prakse te program uzgoja mladunaca Mauremys rivulata u Zagrebačkom zoološkom vrtu koji će do kraja projekta biti spremni za puštanje na jedno od projektnih područja.
Za lokve u naselju Majkovi (zaselku Majkovi i lokvu u naselju Majkovi) i zaselku Prljevići je temeljem Zakona o zaštiti prirode donesena Uredba o proglašenju posebnog rezervata „Lokve u Majkovima” radi očuvanja populacije riječne kornjače koja je jedna od najrjeđih i najugroženijih vrsta gmazova u Republici Hrvatskoj te je područje zaštićeno u kategoriji posebnog herpetološkog rezervata.
Kroz ovu aktivnost obnoviti će se lokva Majkovi crkva i lokva Prljevići gdje se planira nakon uklanjanja vode ukloniti dio mulja i organskog otpada, ukloniti sve invazivne vrsta riba i kornjača te obnoviti okolni krajolik odnosno rubove lokvi i ponovno izgraditi tradicionalni mediteranski suhozid.
U prošlosti se u Stonskom polju nalazila lokva koja je bila stanište riječne kornjače i imala je stalni dotok vode iz obližnjih izvorišta. Nakon kaptaže izvorišta za potrebe vodoopskrbe lokva je presušila i tek je minimalno ispunjena vodom. Projektom je predviđena rekonstrukcija lokve u Stonskom polju - Stonski refugij, kao i najvažnijih kanala oko lokve te priskrbljivanje odgovarajuće količine vode na samoj parceli.
Lokva Ston refugij planirana je prva za rekonstrukciju jer će ona biti mjesto prihvata mladih uzgojenih kornjača iz Zagrebačkog zoološkog vrta, ostale dvije lokve u Makovima i Prljevićima obnavljati će se u slijedećoj godini. Idejno rješenje rekonstrukcije lokve Ston refugij završeno je u srpnju 2024. te je u tijeku provedba postupka prethodne ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu. Radovi na rekonstrukciji lokve Ston refugij planirani su na jesen ove godine.
Uređen je i ekološki koridor između dvije lokve na projektnom području Majkovi kako bi kornjače mogle neometano migrirati između lokvi i sigurno stići do gnjezdilišta.
U okviru projekta provodi se monitoring staništa na pet područja projekta koji obuhvaća analizu bioloških pokazatelja makrofita i makrozoobentosa tijekom četiri godine trajanja projekta, kao i praćenje određenih fizikalno-kemijskih i kemijskih pokazatelja.
Izrađena je i edukativna slikovnica, namijenjena učenicima nižih razreda osnovnih škola. Slikovnica donosi priče iz prošlosti uz nove glavne likove Maru i Maroja, riječne kornjače povezane s Hrvojem - maskotom Hrvatskih voda, također riječnom kornjačom i poznatim junakom slikovnica Hrvatskih voda, koji kao narator prenosi poruke o očuvanju ove najugroženije vrste kornjača u Hrvatskoj.