Upravljanje kaskadnim rizicima na slivu Save - projekt CROSScade

14.11.2024
Upravljanje kaskadnim rizicima na slivu Save - projekt CROSScade

Završeni projekt CROSScade, kao i započeti projekt CRISAFE, svojim razvijenim alatim i akcijskim planovima omogućiti će Hrvatskim vodama bolji uvid u slabe i kritične točke sustava obrane od poplava, optimalniju raspodjelu sredstava za održavanje i nadogradnju sustava obrane od poplava, kao i unaprijediti komunikaciju i suradnju s ostalim dionicima na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

U veljači 2024. godine završen je europski projekt CROSScade (Cross-border cascading risk management for critical infrastructure in Sava river Basin/Prekogranično upravljanje kaskadnim rizicima za kritičnu infrastrukturu na slivu Save), na kojemu su Hrvatske vode bile projektni partner. Projekt je sufinanciran od strane Europske Unije kroz program Mehanizma Civilne Zaštite, a dobio je potporu i društava civilne zaštite iz Hrvatske i Slovenije, kao i potporu niza upravitelja infrastrukturom i ostalih važnih.

Projekt CROSScade bio je usmjeren na rješavanje zajedničkih izazova Hrvatske i Slovenije u području odgovora na prirodne hazarde (potresi, poplave, klimatske promjene) koji utječu na tzv. kritičnu infrastrukturu (nasipi za obranu od poplava, mostovi, prometna infrastruktura, hidroelektrane). U projektu je naročit naglasak usmjeren na mogućnost pojave kaskadnog efekta hazarda.

U okviru projekta uspostavljena je baza kritične infrastrukture u prekograničnom području, od HE Brežice u Sloveniji do mosta Jankomir u Zagrebu. Osim toga, razvijeni su tzv. lanci kaskadnih hazardnih događaja koji predstavljaju niz nepovoljnih hazardnih događaja generiranih inicijalnim hazardom u prekograničnom području uz identifikaciju kritičnih scenarija na koje će se primijeniti razvijena metodologija procjene rizika.

Pri tome je napravljena simulacija dva potresna scenarija, kao i 11 poplavnih scenarija te šest scenarija harmoniziranog poplavnog hazarda za povratne periode 10, 100 i 500 godina, pri čemu su potonji scenariji provedeni za slučaj mreže nasipa za obranu od poplava koja nije oštećena u potresu te za slučaj mreže nasipa koja je oštećena u potresu. Pri tome su svi ovi scenariji kombinirani kako bi se kvantificirao kaskadni utjecaj poplavnog hazarda koji dolazi nakon potresnog hazarda.

U projektu je analizirana ranjivost i pet mostova koji prelaze preko Save u prekograničnom području, a čija je ranjivost ocijenjena relativno velikom za simulirane potrese, dok kaskadne poplave ne doprinose značajno samoj vjerojatnosti sloma. Osim procjene ranjivosti pojedine kritične infrastrukture, projekt se bavio i analizom posljedica kaskadnih efekata te razvojem alata za ocjenu rizika.

U projektu su razvijena dva akcijska plana, jedan za povećanje konstrukcijske otpornosti kritične infrastrukture (nasipi i mostovi) te drugi za povećanje razine komunikacije između upravitelja infrastrukturom i društava civilne zaštite prije, tijekom i nakon hazarda.

Izrađene su karte posljedica opasnosti od poplava u prekograničnom području za slučajeve ukoliko je mreža nasipa ostala neoštećena u potresu, te ako je mreža nasipa oštećena u potresu. Pritom je razvijena metodologija procjene rizika temeljen na tzv. BBN pristupu. Na temelju razvijenih krivulja šteta izračunate su novčane štete u slučaju kaskadnih opasnosti u prekograničnom području i to za različite scenarije opasnosti.

Kao nastavak projekta CROSScade od 1. ožujka 2024. do 28. veljače 2026. godine započeo je s provedbom projekt CRISAFE koji će poraditi na razvoju usklađene i kvantificirane metodologije procjene rizika za procjenu ranjivosti urbane infrastrukture i stanovništva na kaskadne scenarije s više opasnosti, koji su uobičajeni za zemlje sudionice (Hrvatska, Nizozemska i Italija).