U razdoblju od 27. do 31. listopada 2024. godine predstavnici Hrvatskih voda, Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer, zajedno s predstavnicima, Komunalca Delnice, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te veleposlanstva Švicarske Konfederacije sudjelovali su u studijskom posjetu Švicarskoj. Studijski posjet organiziran je unutar programa „Druga švicarska darovnica – Vodoopskrba i odvodnja na području Gorskog kotara„ u svrhu istraživanja cjelokupnog sustava upravljanja vodom za ljudsku potrošnju i otpadnim vodama u Švicarskoj zbog primjene najboljih rješenja i praksi u Republici Hrvatskoj te jačanja kapaciteta Instituta za vode iz područja edukacije javnih isporučitelja vodnih usluga.
Tijekom četverodnevnog posjeta predstavnici hrvatske delegacije imali su priliku posjetiti nekoliko postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda (Schwyz i Gossau), postrojenje za vodu za ljudsku potrošnju (Glarus) te se upoznati s inovativnim tehnologijama koje Švicarska primjenjuje u sustavu upravljanja vodom za ljudsku potrošnju i otpadnim vodama. U sklopu posjeta postrojenjima organiziran je i posjet Švicarskom saveznom institutu za znanost iz područja voda i tehnologiju (EAWAG) u kojem su stručnjaci iz EAWAG-a prezentirali svoje projekte usmjerene na održivo upravljanje otpadnim vodama, uključujući korištenje naprednih metoda filtracije i recikliranja.
Pored EAWAG-a jedna od najvažnijih uloga, posebice za predstavnike Instituta za vode, bio je posjet Udruženju za vode u Švicarskoj (VSA), kao krovne obrazovne ustanove u području upravljanja vodama i vodnim . Pored razmjene iskustava, najboljih praksi u kontinuiranom obrazovanju i edukaciji koju provode, cilj posjeta je bio i razviti suradnju u svrhu izrade detaljnijeg i konstruktivnijeg programa edukacije koji će Institut za vode provoditi za djelatnike javnih isporučitelja vodnih usluga. Program edukacije će biti izrađen zajedničkim snagama dviju krovnih obrazovnih ustanova u području voda (Institut za vode u Hrvatskoj i VSA u Švicarskoj) s ciljem kontinuiranog osposobljavanja stručnjaka za održivo korištenje voda i zaštitu voda, prilagodbu klimatskim promjenama, kao i efektivno i učinkovito podizanje javne svijesti o važnosti vode i njezinom očuvanju za buduće generacije. Zajednička suradnja organizirana na ovakav način pruža temelj za razvijanje daljnjih obrazovanih modula i procesa, ali i učinkovito ispunjavanje svih edukativnih obveza od strane Instituta za vode prema široj zajednici.