Prema meteorološkim i hidrološkim prognozama DHMZ-a R. Hrvatske, kao i sličnih mjerodavnih službi susjednih zemalja (R. Slovenije i F. BiH), od danas, srijeda 2.10. pa do petka 4.10.2024. prevladavat će nestabilno vrijeme s umjerenim do vrlo jakim oborinama.
U narednim danima mogu se očekivati ekstremno velike količine oborina u gornjem dijelu sliva rijeke Kupe (više od 200 mm), značajne oborine od 80 mm pa do znatno preko 100 mm mogu pasti i na svim pritokama rijeke Kupe, Uni, Glini, Krapini, Sutli, Bregani te u slivovima u Lici i zaleđu Dalmacije, kao i dijelovima Istre i Kvarnera (Rijeka), a lokalno se uslijed nevremena i jakih pljuskova može ostvariti iznimno velika oborina na bilo kojem dijelu R. Hrvatske i prouzročiti bujične poplave, koje su naročito opasne na urbanim područjima.
Prognozirane obilne oborine danas mogu uzrokovati pojavu bujičnih i urbanih poplava na području sjevernog Jadrana, Gorskog kotara, područja uz granicu s Republikom Slovenijom, a tijekom noći i sutrašnjeg dana na području Gorskog kotara, Like, sjevernog i srednjeg Jadrana te njegove unutrašnjosti.
Na slivovima ostalih vodotoka u Hrvatskoj također će pasti dosta oborina (40 mm do 75 mm), a najmanje oborine očekuje se na slivovima vodotoka u Slavoniji (10 do 40 mm).
Tijekom današnjeg dana očekuju se jake oborine i na području cijele R. Slovenije (pojačat će se tijekom popodneva i večeri), u gornjem dijelu sliva rijeke Save očekuju se jako velike oborine – od 100 do 125 mm, dok će oborine u srednjem i donjem dijelu sliva Save u Sloveniji biti na razini 50-75 mm. Velike količine oborina u naredna 2 dana prognozirane su i na slivu rijeke Une u BiH (80-100 mm).
Ukoliko se ove prognozirane oborine i ostvare, očekuje se značajni porast vodostaja na slivovima Kupe, Une, Like, Gacke, Zrmanje te je u narednim danima moguć ulazak u mjere obrane od poplava.
Sava
Prema trenutno raspoloživim hidrološkim modelima već tijekom današnjeg dana, srijeda 2.10.2024. očekuje se formiranje velikog vodnog vala rijeke Save iz Slovenije, s očekivanim maksimalnim protokom na razini 1.500 m3/s na ulazu u Hrvatsku večeras oko ponoći, što znači da se vrh vodnog vala rijeke Save u Zagrebu očekuje sutra u jutarnjim satima na razinama nešto nižim od +300 cm, odnosno za više od pola metra nižim u odnosu na razinu za uspostavu redovnih mjera obrane od poplava. S obzirom da se kiša u Sloveniji očekuje i tijekom cijelog sutrašnjeg dana, izgledno je da će doći do formiranja tzv. sekundarnog vodnog vala rijeke Save tijekom petka 4.10.2024., čiji se vrh u Zagrebu očekuje u petak poslijepodne 4.10.2024. na razinama od +350 cm.
U tom slučaju, nizvodno od Zagreba tijekom subote, 5.10.2024. moguće je dosezanje vodostaja rijeke Save višeg od razine za uspostavu redovnih mjera obrane od poplava (mjerodavni vodomjeri Prevlaka i Dubrovčak).
U slučaju potrebe dio velikih voda rijeke Save upustiti će se putem ustave Prevlaka u retenciju Lonjsko polje radi snižavanja vodostaja rijeke Save na području nizvodno od grada Zagreba, odnosno sve do Siska i Jasenovca.
Kupa
Prema trenutno raspoloživim hidrološkim modelima, vodostaji rijeke Kupe u gornjem toku (Hrvatsko, Selo Kupa) već danas tijekom dana bi mogli imati nagli porast s dosezanjem redovnih mjera obrane od poplava danas oko ponoći. Ukoliko kiša na slivu rijeke Kupe u skladu s trenutnim prognozama bude nastavila padati i tijekom sutrašnjeg dana, izgledno je za očekivati i formiranje sekundarnog vodnog vala i na rijeci Kupi s najvišim vodostajima u petak 4.10.2024. ujutro na razini izvanrednih mjera obrane od poplava (Hrvatsko, Selo Kupa).
Prema trenutno raspoloživim hidrološkim modelima, maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu očekuju tijekom petka poslijepodne 4.10.2024. na razinama između +700 do +750 cm (razina za uvođenje izvanrednih mjera obrane od poplava).
Una
Od sutra, četvrtak 3.10.2024. očekuje se porast vodostaja rijeke Une na području Hrvatske Kostajnice. Vrh vodnog vala rijeke Une u Hrv. Kostajnici očekuje se tijekom subote 5.10.2024. na razini višoj od +400 cm (izvanredne mjere obrane od poplava).
Prema trenutno raspoloživim hidrološkim modelima vrlo je izgledno da će biti premašena razina od +300 cm, kada se vode rijeke Une počinju izlijevati na šetnicu u Hrv. Kostajnici. Iz tog razloga danas će biti ponovno postavljen sustav montažno-demontažnih barijera u dužini cca 540 metara za zaštitu Hrv. Kostajnice, a koji je prvi put postavljen i testiran u ožujku ove godine.
Dunav
Vodostaji Dunava u daljnjem su opadanju duž cijelog toka u Hrvatskoj. Danas ujutro, srijeda 2.10.2024. od 9 sati ukinute su redovne mjere obrane od poplava za vodomjer Batinu te više nema proglašenih nikakvih mjera obrane od poplava na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije.
Vodostaji Dunava u odnosu na najviše izmjerene vodostaje u ovom vodnom valu opali su za više od 2 metra na području Batine, za 130 cm na području Aljmaša, za 1 metar na području Vukovara te za više od 70 cm na području Iloka.