Upravljanje izvanrednim situacijama u slivu rijeke Save – projekt WACOM

03.12.2020
Upravljanje izvanrednim situacijama u slivu rijeke Save – projekt WACOM

Sliv rijeke Save primjer je velikog sliva kojeg dijeli nekoliko zemalja. Projekt WACOM za upravljanje izvanrednim situacijama u slivu rijeke Save nastao je kako bi se riješilo pitanje nedostatka koordiniranog odgovora na izvanredne situacije kod slučajnog onečišćenja i poplava prekograničnih vodotoka u slivu rijeke Save.

Glavni cilj projekta je smanjenje okolišnih rizika povezanih sa slučajnim onečišćenjem i poplavama, posebno onih s potencijalnim prekograničnim utjecajem. To će se omogućiti poboljšanom suradnjom ključnih aktera i zajednički razvijenim operativnim sustavom za aktiviranje protokola upravljanja nesrećama u slivu rijeke Save. Osim smanjenja rizika, projekt će donijeti i ukupnu poboljšanu transnacionalnu suradnju na slivu rijeke Save koja zahtijeva posebnu pažnju, razvijajući poboljšane veze među ljudima, institucijama i zemljama. To će rezultirati značajnom optimizacijom primijenjenih resursa. Projekt će tako pružiti i demonstrativni model za druge riječne slivove koji pripadaju slivu rijeke Dunav, ali i šire. Ciljevi se temelje na postojećoj situaciji u području prekogranične suradnje u vezi s mehanizmima reagiranja u slučaju slučajnih onečišćenja i poplava u slivu rijeke Save, definiranim bilateralnim protokolima o suradnji između tijela civilne zaštite. Pored njih, Savska komisija ima i protokole koji se odnose na upravljanje nesrećama u slivu rijeke Save. Povezani su s operativnim sustavima koji su već u funkciji i zajedno čine platformu za projekt.  Da bi se postigao očekivani rezultat, protokoli zahtijevaju i izradu detaljnih sporazuma, planova, alata i strategije provedbe, što će dovesti do poboljšanog, učinkovitijeg i djelotvornijeg odgovora u slučaju prirodnih katastrofa (poplava) i onih uzrokovanih ljudskim djelovanjem (slučajno onečišćenje). Projekt WACOM pružit će promjenu s bilateralnih i multilateralnih protokola na operativni sustav, aktivirajući te protokole, čineći ih učinkovitijima i usredotočit će se na dinamičku informiranost o stanju koju će dijeliti svi dionici, razvijenu u transnacionalnom i međuinstitucijskom okruženju ovog projekta.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 11,78 milijuna kuna, a sufinanciran je iz Programa transnacionalne suradnje INTERREG V-B Dunav 2014. – 2020. Hrvatske vode su jedan od partnera, a vodeći partner je Sveučilište u Ljubljani. Predviđeno vrijeme trajanja projekta je od srpnja 2020. godine do kraja 2022. godine.

Više informacija i aktualnosti o projektu WACOM te sve partnere i pridružene strateške partnere možete pronaći na niže navedenim poveznicama.

http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/wacom

https://www.facebook.com/WACOMSavaRiverBasin/?modal=composer

https://twitter.com/WacomSrb