Uoči obilježavanja 144 godine organiziranog upravljanja vodama u Hrvatskoj izašao je novi broj časopisa Hrvatska vodoprivreda broj 232 posvećen aktualnim temama i suradnji na području vodnoga gospodarstva te integralnog upravljanja vodama.
Pandemija i prateće mjere, donijele su brojne promjene, kojima se teško prilagođavamo. Ipak, svi smo primijetili kako nam zbog ograničenja i zabrana nedostaju druženja. Štoviše, postali smo svjesni koliko su društveni kontakt, komunikacija i suradnja bili važan segment našeg uspjeha u poslu i životu. Upravljanje vodama u uvjetima klimatskih promjena i sve češćih kriznih situacija uzrokovanih vremenskim ili prirodnim katastrofama, postaje sve složenije i zahtjevnije. Stoga je razvijanje suradnje i tolerancije od presudnog značaja za uspjeh u ovom poslu. Uvažavanje interesa i razumijevanje te dugoročno održiva rješenja, rezultat su uspješne suradnje, pa je ona temelj integralnog i održivog upravljanja vodama koje omogućuje uspješan razvoj i napredak zajednice.
Novi broj časopisa posvetili smo suradnji, važnosti komuniciranja i razmjeni podataka, pronalaženju zajedničkih rješenja te razvijanju tolerancije. U tradiciji upravljanja vodama u Hrvatskoj, dugoj 144 godine, mnogi su se isticali svojim radom ostavljajući trag na generacijama inženjera i djelatnika. Danas je njihovo znanje i iskustvo ugrađeno u brojne projekte, koji se prilagođavaju novim klimatskim i globalnim trendovima. Uvodnim riječima pojasnio je to ministar Tomislav Ćorić, informirajući o najaktualnijim temama u vodnom gospodarstvu. Posebno zahtjevno pokazalo se upravljanje međunarodnim slivovima, kao i upravljanje zahtjevnim lokalnim područjima u kojima se nalazi velik broj dionika. Uspješnost provedbe projekata i aktivnosti počiva na pravovremenoj suradnji, razmjeni podataka i dugoročnim rješenjima koja će biti usklađena sa svim zainteresiranim stranama. O tome nam svjedoče djelatnici DHMZ-a i Hrvatskih voda na području sliva Mure i Drave te projekti WetlandRestore, Naturavita, FRISCO, SRUUK. Značaj suradnje na svim razinama pri smanjenju rizika od poplava poznat je oduvijek, no sve češća pojava fenomena urbanih poplava ovu suradnju će morati dići na višu razinu. U tom procesu važno je i nužno prostorne podatke o slivovima i vodostajima učiniti dostupnima i široj javnosti, pa je tako razvijen Geoportal Hrvatskih voda.
Uz informacije o aktualnim zbivanjima i ulozi poplavnih područja, prolistajte novi broj časopisa koji je dostupan i na web stranicama Hrvatskih voda te se uz povijest vodnoga gospodarstva na Dan Hrvatskih voda, 7. rujna, prisjetite prvih početaka upravljanja vodama u Hrvatskoj i kolega koji su nastavili marljivo raditi tragom vodoprivrednih stručnjaka i inženjera.