U izvanrednim okolnostima pandemije korona virusom (SARS-CoV-2) koja je „poharala“ cijeli svijet i potresa koji je u ranim jutarnjim satima Svjetskog dan voda, 22. ožujka, pogodio zagrebačko područje, izašao je novi broj časopisa Hrvatska vodoprivreda posvećen temi Voda i klimatske promjene. Upravo u ovakvim okolnostima postajemo svjesni kako bez vode ne bismo mogli održavati potrebnu i naređenu higijenu, koliko nam je važno da imamo dostupnu pitku vodu u svojim domovima u kojima smo prinuđeni provoditi propisane mjere zaštite te koliko je voda neophodna za spas bolesnih i ozlijeđenih u bolnicama te funkcioniranje zdravstvenih, vatrogasnih, komunalnih, policijskih i svih ostalih službi u ovim izvanrednim okolnostima u kojima se borimo s dvije izrazito opasne prirodne katastrofe.
Klimatske promjene i voda u svojoj neraskidivoj vezi u vodnom ciklusu na Zemlji često se nalaze pod utjecajem čovjeka, koji svojim aktivnostima remeti prirodnu ravnotežu povećavajući količine stakleničkih plinova, onečišćujući vode, crpeći sve veće količine vode iz prirodnih izvora, smanjujući zelene površine, uništavajući močvare i šume i utječući na bioraznolikost, umanjujući tako usluge eko sustava koje nam priroda nudi. Možda nas ekstremne prilike poput ovakvih prirodnih katastrofa upozore kako je došlo vrijeme na aktivnije uključivanje svakog pojedinca i društva u cjelini pri poduzimanju mjera smanjenja utjecaja čovjeka na klimatske promjene, primjenu rješenja dobre prakse u prilagodbi na klimatske promjene, zaštitu vodnog resursa, promjenu navika i štednju voda, zaštitu prirodnih vlažnih staništa i šumskih sustava, primjenu zelenih rješenja i kružnog održivog gospodarenja, donošenje zakonskih obveza i mjera i njihovo unošenje u planske dokumente, na što apelira i Svjetski dan voda 2020.
Upravo ovaj apel uputio je i ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić u svom uvodniku novog broja časopisa u kojem predstavlja aktivnosti vodnoga gospodarstva i ministarstva kojima se nastoji doprinijeti cilju održivog razvoja i očuvanja voda. Također, brojni stručni i poučni članci stručnjaka Državnog hidrometeorološkog zavoda, vodnoga gospodarstva i okoliša prikazuju mnoge teme, od praćenja klimatskih promjena i hidroloških prilika u Hrvatskoj, prognoziranja i utjecaj klimatskih promjena do primjene zelenih rješenja, unaprjeđenja sustava obrane od poplava i smanjenja rizika od poplava, smanjenja zaslanjivanja uslijed podizanja razine mora kao i svjedočanstava o promjenama morskog okoliša i ekosustava. Edukacija javnosti i mladih osobito je važna u prevenciji neodgovornog i stvaranju odgovornijeg ponašanju prema vodnom resursu i okolišu, o čemu svjedoči nastavak provedbe dječjeg programa Hrvatskih voda za koji se zainteresirao i Grad Zagreb. Suradnja Hrvatskih voda i nadležnog ministarstva sa svim dionicima od udruga, lokalnih, regionalnih i državnih institucija i službi, važna je u postizanju ovih ciljeva, što je vidljivo iz mnogih prikazanih projekata, a čija nužnost u povezivanju i rezultati rada dolaze do izražaja posebno u ovim izvanrednim situacijama.
Utrka s ovim prirodnim nepogodama i klimatskim promjenama je utrka u kojoj možemo i moramo pobijediti! Stoga slušajte i pratite upute nadležnih službi i stručnjaka na službenim stranicama institucija te ostanite doma i primjenjujte naređene mjere!
Iščekujući pozitivan ishod ovih događanja, pozivamo Vas da prelistate novi broj časopisa na web stranicama Hrvatskih voda te u sigurnosti svoga doma saznate više o temama koje nas podsjećaju kako žurno moramo mijenjati dosadašnje navike i ponašanje prema vodama i prirodi te odgovornije i racionalnije „trošiti“ njezine resurse, koje nam je ponudila. Uvažavajmo prirodu i djelujmo odmah, jer priroda nas poziva da se mijenjamo i surađujemo!