Međunarodni projekt DanubeSediment

23.06.2017
Međunarodni projekt DanubeSediment

U siječnju 2017. godine pokrenut je međunarodni projekt DanubeSediment. Cilj projekta je poboljšanje upravljanja pronosom nanosa na rijeci Dunav i njezinim pritokama. Hrvatske vode su partner u projektu i uključene su u aktivnosti u svim radnim paketima. Rezultati ovog projekta koristit će se kao alat za pripremu daljnjih planskih dokumenata upravljanja vodama (Plan upravljanja vodnim područjima i Plan upravljanja rizicima od poplava i dr.) za hrvatski dio dunavskog sliva.

Projekt se sufinancira iz fondova Europske unije (Europski fond za regionalni razvoj – ERDF i IPA). Projekt DanubeSediment završava 30. lipnja 2019. godine.

U slivu rijeke Dunav postoji sve veća razlika u količinama pronosa nanosa što dovodi do povećanja rizika od poplava kao i smanjenja mogućnosti za plovidbu. Također, postoji i negativan utjecaj na hidroenergetski potencijal i bioraznolikost. Stoga je upravljanje nanosom i pronos nanosa važno pitanje koje je najbolje rješavati na transnacionalnoj razini budući da nanos ne poznaje administrativne niti političke granice. Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav prepoznala je taj nedostatak upravljanja nanosom u Planu upravljanja slivom rijeke Dunav u 2009. i 2015. godini.

Stoga je glavni cilj projekta poboljšanje upravljanja vodama i nanosom, kao i morfologije rijeke Dunav. Kako bi se popunile postojeće praznine u znanju prikupit će se podaci o nanosima čime će se pribaviti informacije koje će se koristiti za analizu podataka o nanosima što će pak rezultirati izradom Priručnika dobre prakse koji se odnosi na metode praćenja nanosa. Također će biti izrađen osnovni dokument o Bilanci nanosa na slivu rijeke Dunav koji objašnjava probleme koji se javljaju kod negativnog utjecaja nanosa na rizike od poplava, unutarnju plovidbu, ekologiju i hidroenergetski potencijal. Katalog mjera će dati moguće odgovore na te probleme. Glavni rezultati projekta su Prvi vodič za upravljanje nanosom na slivu rijeke Dunav koji se sastoji od mjera koje će se provoditi kao i Priručnik o nanosu za dionike koji će sadržavati pristupe o tome kako provoditi te mjere kojima se ostvaruju ključni doprinosi Planu upravljanja slivom rijeke Dunav i Planu upravljanja rizicima od poplava na slivu rijeke Dunav. Kroz održivo i bolje upravljanje nanosom na slivu rijeke Dunav ostvarit će se bolji uvjeti plovidbe, smanjiti rizici od poplava, poboljšati ekološko stanje i uspostaviti trajna hidroenergetska proizvodnja. Također će biti organizirana Međunarodna radionica za dionike na kojoj će 100 stručnjaka biti educirano kako bi se došlo do ciljane skupine i korisnika rezultata projekta te kako bi se sa njima uspostavila učinkovita interakcija.

Najnovije informacije možete pronaći na web stranici: www.interreg-danube.eu/danubesediment