14. Stručni sastanak laboratorija ovlaštenih za ispitivanje voda

20.04.2016
14. Stručni sastanak laboratorija ovlaštenih za ispitivanje voda

Na Malom Lošinju od 19. do 22. travnja 2016. održava se Stručni sastanak laboratorija ovlaštenih za ispitivanje voda čiji su organizatori Ministarstvo poljoprivrede, Uprava vodnoga gospodarstva i Hrvatske vode.
Cilj ovoga 14. Stručnog sastanka je kroz čitav niz stručnih usmenih i prezentacijskih izlaganja prenijeti najnovija dostignuća u analitičkom radu te kroz zajednička druženja razmjenom znanja i iskustava dodatno doprinijeti poboljšanju suradnje među stručnjacima iz područja vodnoga gospodarstva.
Kvalitetna razmjena informacija između Ministarstva poljoprivrede, Uprave vodnoga gospodarstva, Hrvatskih voda, Hrvatske akreditacijske agencije i ovlaštenih laboratorija dodatno  će doprinijeti unaprjeđenju i svrsishodnijoj primjeni zakonskih propisa u segmentu zaštite i upravljanja vodama.
U Republici Hrvatskoj uspostavljena je mreža od 43 laboratorija ovlaštenih za ispitivanje voda koji u skladu s nacionalnim i europskim propisima, za potrebe nadležnog ministarstva, provode monitoring voda na državnoj i međunarodnoj razini.
Suradnja Hrvatskih voda i ovlaštenih laboratorija traje već dugi niz godina, a s nekima i od 70-tih godina prošlog stoljeća. Ta suradnja je urodila kvalitetnim programom monitoringa koji se sustavno unaprjeđuje, dugogodišnjim nizom pouzdanih podataka potrebnih za: (i) ocjenu stanja voda, (ii) ocjenu trendova u promjeni stanja voda, kao i (iii) planiranju i provedbi mjera očuvanja i poboljšanja stanja voda. Planom upravljanja vodama za 2016. godinu predviđena su ukupna ulaganja u praćenje stanja kakvoće voda u iznosu od oko 23 milijuna kuna. Oko 6 milijuna kuna je predviđeno za monitoring količina voda koje provodi Državni hidrometeorološki zavod, a oko 10 milijuna kuna je predviđeno za ukupne troškove Glavnog vodnogospodarskog laboratorija Hrvatskih voda. To znači da će Hrvatske vode u praćenje stanja kopnenih površinskih, podzemnih, prijelaznih i priobalnih voda u 2016. godini ukupno uložiti gotovo 40 milijuna kuna. Svi potrebni natječaji su uspješno odrađeni i uskoro slijedi potpisivanje ugovora s odabranim izvoditeljima.
Svi rezultati mjerenja sustavno se pohranjuju u Informacijski sustav voda. U posljednjem izvješću o stanju voda obrađeni su rezultati s preko 400 postaja površinskih kopnenih voda, preko 100 postaja prijelaznih i priobalnih vodama te preko 230 postaja podzemnih voda. Postupno proširenje po programu usklađenog monitoringa traje do konca 2018., a podrazumijeva njegovo proširenje za oko 40%.
Važno je istaknuti da su Hrvatske vode izgradile novi objekt Glavnog vodnogospodarskog laboratorija u Hrušćici, te do kraja godine planiraju završiti i opremanje laboratorija. Ovom investicijom vrijednom oko 29 mil. kuna na površini 2.000 m2 osigurati će se prostor adekvatan za sve dodatne zahtjeve koje postavlja zakonska regulativa.
Ovom stručnom skupu uz stručnjake koji se bave problematikom ispitivanja voda te zaštite i upravljanja vodama nazočili su pomoćnica ministra poljoprivrede za vodno gospodarstvo, Elizabeta Kos i  generalni direktor Hrvatskih voda, Ivica Plišić sa suradnicima.