U petak 18. rujna 2015. godine u Osijeku održan je cjelodnevni program povodom obilježavanja Dana Hrvatskih voda i 139 godina organiziranog upravljanja vodama u Hrvatskoj kojeg su za građane grada Osijeka i učenike osnovnih i srednjih škola pripremile Hrvatske vode i Grad Osijek.
U ranim jutarnjim satima u osnovnim školama u Osijeku započeo je cjelodnevni program kojim su predviđene prezentacije slikovnica i predstava „Voda je život“, a na pješačkom mostu na Dravi radionice pokretnog laboratorija Hrvatskih voda i izložba plutajućih fotografija autora Damira Klaića pod nazivom „Most“. U jutarnjim satima otvorenju programa nazočili su direktor Vodnogospodarskog odjela za Dunav i donju Dravu Alen Prnjat i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Denis Ambruš.
Na šetalištu uz pješački most djelatnice Glavnog vodnogospodarskog laboratorija Maja Miličić i Mirjana Đurasek cjelodnevnim su radionicama nastojale približiti kemijske i biološke metode analize voda kojima se Hrvatske vode svakodnevno služe za ispitivanje kakvoće vode. Osim brojnih zainteresiranih građana, na radionicama su ponajviše sudjelovali učenici iz osječkih osnovnih i srednjih škola koji su u pratnji svojih profesorica biologije i kemije organizirano pristizali kako bi praktičnim prezentacijama utvrdili i proširili znanje iz školskih klupa. Usporedili su faunu čistih i onečišćenih potoka te izbliza, kroz mikroskop promotrili životinje karakteristične za mikrosvijet hrvatskih rijeka i jezera. Djelatnice Hrvatskih voda demonstrirale su i dio instrumenata koje koriste u ispitivanju kvalitete voda. Građane, među kojima je bilo i mnogo osječkih ribiča, zanimala je kvaliteta Drave na njenim pojedinim dijelovima te usporedbe kvalitete vode Drave i ostalih hrvatskih rijeka. Profesoricama i učiteljicama djelatnici Ivan Budišić, Marko Pavlović i Mario Cujan dijelili su edukativne slikovnice „Život uz rijeke – Poplave“, „Voda izvor života - Zaštita voda“ te „Vodač iliti vodohodač“, plakate i časopise „Hrvatska vodoprivreda“ koji će ih poticati na daljnje istraživanje voda.
S pješačkog mosta „pucao“ je dojmljiv pogled – u Dravu! Damir Klaić oduševio je šetače i bicikliste izložbom „Most“. Klaić je fotografije riječnih motiva duž mosta uronio u Dravu i time ih vratio mjestu pronalaska. Neobično postavljena izložba mamila je prolaznike na razgledavanje, a u punom sjaju zasjala je u večernjim satima.
U ranim jutarnjim satima u dvorani OŠ Antuna Mihanovića u Osijeku, Kazalište Daska iz Siska započelo je s izvedbama predstave „Voda je život“ koje su nastavljene prema utvrđenom programu tijekom cijeloga dana. Preko 500 učenika OŠ Antuna Mihanovića, OŠ Tina Ujevića, OŠ Grigora Viteza i OŠ Vijenac organizirano je autobusima stizalo do dvorane te s velikim oduševljenjem pratilo avanture profesora Oskara, unuke Hane i kornjače Hrvoja. Svojim odgovorima „spasili“ su svijet i naučili kako je važno čuvati i štiti vodu kao najveće blago i najvažniji prirodni resurs o kojem ovisi život na našoj lijepoj plavoj planeti.
Prve dvije prezentacije slikovnice „Voda izvor života- Zaštita voda“ održale su djelatnice Hrvatskih voda Andrijana Pavić i Marija Vizner za 25 učenika 4a i 4b razreda pod vodstvom učiteljica Gordane Moka i Suzane Barišić, te za 26 učenika 3a i 3b razreda s učiteljicama Marinom Mirković i Viktorijom-Silvijom Roguljić. Veliko „društvo“ mališana dočekalo nas je u OŠ Vladimira Becića s ravnateljicom Tatjanom Kristek, gdje je slikovnica predstavljena učenicima 1a, 1b, 2a i 2b razreda s učiteljima Marijom Požgaj s vjeroučiteljicom Slavicom Tubak, Dubravkom Blažević, Snježanom Zovko i Dankom Pospišil. Sedamdesetak malih glavica pozorno je pratilo Hrvoja u njegovom putovanju od onečišćenja rijeke do poučnog završetka o očuvanju rijeka i praktičnih savjeta racionalnog trošenja vode. Kornjača Hrvoje „probudila“ je mnoge mališane koji su nam ispričali zanimljive priče o kornjačama iz vlastitog doma, a od predavača su saznali i da je Hrvoje najugroženija hrvatska kornjača koju mogu ugroziti invazivne vrste. U dnevnom boravku OŠ Antuna Mihanovića vladala je ležernija atmosfera među 30-tak učenika nižih razreda, koji su vrlo aktivno istraživali tekst u stihu čitajući slikovnicu i uživajući u Hrvojevoj priči, a na kraju i samostalno ispunjavali zadatke ležerno se smjestivši na podu. Istovremeno se prezentacija odvijala i u OŠ Jagode Truheljke u kojoj je 33 učenika 3b i 3c razreda s učiteljicama Brankom Vukovski i Lianom Mur pažljivo pratilo prezentaciju. Znali su oni odgovore na pitanja: što to onečišćuje vode, kuda odlazi otpadna voda, kako možemo svaki dan čuvati naše vode. Posljednja prezentacija održana je u poslijepodnevnim satima za 28 učenika 3a i 3b razreda OŠ Ljudevita Gaja s učiteljicama Ivankom Ćutek i Gabrijelom Petranović. Svim školama podijeljene su slikovnice i posteri, a učenici i predavači su se zajedno fotografirali, ostavljajući ove fotografije kao lijepe uspomene na zajedničko druženje.
Unatoč velikoj sparini tog posljednjeg dana radnoga tjedna, pomalo umorni, ali zadovoljni nakon svih provedenih aktivnosti, okupili smo se na pješačkom mostu uživajući u posljednjim trenucima zalaska Sunca i prekrasno osvijetljenim plutajućim fotografijama izložbe „Most“, koje su plavičastim nestvarnim odbljeskom zablistale svom svojom ljepotom, odajući dojam bezvremenosti i beskrajne ljepote prirode. Posjetitelji su uživali u večernjem izdanju ove jedinstvene izložbe puneći pješački most koji se ugibao pod koracima posjetitelja u ritmu ugodne glazbe koja je privlačila svojim zvukom Osječane u šetnji uz rijeku Dravu u ugodnoj ljetnoj večeri. Vjerujemo da su građani Osijeka uživali u ovim prizorima jer brojka od preko 2000 posjetitelja govori o velikom zanimanju za ovu jedinstvenu izložbu na otvorenom. Vraćajući se kući pregledavali smo zajedničke snimke sa štanda i prezentacija s učenicima škola na kojima su se vidjela zadovoljna i nasmiješena dječja lica. To je bila najljepša nagrada za sve nas!
Zahvaljujemo našim kolegama iz VGO-a Osijeka koji su nam pomogli u organizaciji i provedbi ovog velikog i zahtjevnog projekta, a osobito kolegama Zlatku Farkašu i Damiru Galiću koji su nam cijeli dan bili na raspolaganju i pomagali nam u prijevozu i podjeli materijala građanima i školama, te kolegicama Gordani Mijošević i Krstini Musa koje su aktivno sudjelovale na radionicama pokretnog laboratorija.