Modeliranje emisija opasnih tvari u slivu Dunava

08.01.2025
Modeliranje emisija opasnih tvari u slivu Dunava

U provedbi je Interreg projekt Tethys punog naziva Koordinirana akcija na Dunavu za golemi poduhvat rješavanja problema onečišćenja voda opasnim tvarima pod promjenjivim pritiscima, izazovima i ciljevima. Projektom će se doprinijeti zahtjevnom zadatku učinkovitog pristupa pitanju upravljanja onečišćenjem voda opasnim tvarima u cijelom slivu Dunava, osobito u kontekstu novih izazova sadržanih u klimatskim i društvenim promjenama.

U projektu partnerski sudjeluje 13 institucija i 10 pridruženih strateških partnera iz 14 država s područja sliva Dunava. Hrvatske vode, kao jedan od partnera u projektu, aktivno sudjeluju u svim planiranim aktivnostima tijekom dvije i pol godine trajanja projekta. U fokusu projekta su dvije skupine opasnih tvari – metali i organski spojevi, prvenstveno PFAS (per- i polifluoroalkilne tvari) i odabrani farmaceutski spojevi (diklofenak i karbamazepin), koje se kao onečišćujuće tvari opasne za ljudsko zdravlje i stanje vodnog okoliša prepoznaju u više revidiranih europskih direktiva. Onečišćenje voda i posljedice koje ono donosi nisu ograničeni na jednu državu, već se očituju u cijelom slivu. Stoga Projekt Tethys ima i nacionalnu i transnacionalnu komponentu koja obuhvaća vodno područje Dunava u cijeloj Europi. Projektni partner je i Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR), kojoj je primarna misija upravo aktivno okupljanje svih država sliva u zajedničkom naporu da se očuva bogatstvo i važnost Dunava od izvora do ušća.

U travnju 2024. godine održan je prvi sastanak partnera u Beču, gdje su zainteresiranoj javnosti predstavljeni ciljevi projekta, dogovorena organizacija, način rada i plan komunikacije među partnerima, kao i detaljnija razrada pojedinih aktivnosti unutar definiranih specifičnih ciljeva.  Planirane aktivnosti Projekta uključuju tri skupine specifičnih ciljeva koji će se realizirati kroz više aktivnosti – od uzorkovanja otpadnih voda kao izvora onečišćenja i uzorkovanja u prijamniku za odabrana pilot područja pojedinih partnera, analize odabranih opasnih tvari, formiranja odgovarajuće baze podataka s metapodacima i harmoniziranim upravljanjem podacima, pa do modeliranja emisija i procjene rizika kreiranjem odgovarajućih scenarija. U Hrvatskoj je uzorkovanje provedeno tijekom studenog 2024. i to u Osijeku, Slavonskom Brodu, Sisku i Zagrebu na izlaznom oknu UPOV-a, a izabrane su i četiri lokacije za uzorkovanje riječne vode: Drava kod Botova, Drava prije utoka u Dunav, Kupa Donje Mekušje i Sava Oborovo. Za modeliranje će se koristiti postojeći model austrijskih partnera koji se može prilagoditi individualnim nacionalnim potrebama, zadržavajući pri tom i visoku razinu kompatibilnosti na transnacionalnoj razini.

Očekuje se da aktivnosti i rezultati projekta doprinesu razmjeni znanja i poboljšanju vještina stručnjaka uključenih u izrade planskih dokumenata upravljanja vodama, posebice u području izrade Plana upravljanja vodnim područjima.

Aktivnosti Projekta mogu se pratiti na mrežnoj stranici projekta: https://interreg-danube.eu/projects/tethys i na mrežnoj stranici Hrvatskih voda: https://www.voda.hr/hr/projekt/tethys